مکانیک

انتقال دهنده های پنوماتیکی

pneumatic cylinder
انتقال توده جامدات دانه‌ای و پودرها همیشه درطرحهای فرآیندهای صنعتی و شیمیایی کاربرد دارد .(CPI) انتقال سیالات در هر قسمت از لوله به آسانی صورت می‌گیرد ولی انتقال جامدات دانه‌ای به وسیله تجهیزات مکانیکی نظیر belt، serew، aeromechanical یا drag conveyors صورت می‌گیرد. استفاده از این روشها دارای محدودیت خاصی می‌باشد. محدودیت طرح، تهیه و ظرفیت و محتوای مواد، در معرض تماس قرار گرفتن مواد با سطح مکانیکی در حال حرکت، از جمله از محدودیتها می‌باشند. انتقال پنوماتیکی و هیدرولیکی دو راه آسان و با ظرفیت خوب برای انتقال جامدات می‌باشند. دستگاه‌ها و سیستم‌های انتقال پنوماتیکی در مقایسه با انتقال هیدرولیکی ساده‌تر اند.

تقسیم بندی پودرها و جامدات دانه‌ای، سیال درآودرن آنها و فرستادن به درون خط لوله و جدا کردن آنها کلیه مراحل این سیستم می‌باشند. هر دو سیستم انتقال پنوماتیکی و هیدرولیکی از زمانهای خیلی قبل برای انتقال جامدات به کار گرفته شده‌اند، اما انتقال پنوماتیکی بیشتر از انتقال هیدرولییکی در صنعت متداول شده است.

یکی از قدیمی‌‌ترین موارد استفاده از انتقال پنوماتیکی برای جا به جایی جامدات، تخلیه گندم از کشتی به آسیا برای آرد کردن گندم بوده است که، در قرن ۱۹ میلادی و در لندن به ثبت رسیده است. غلات و سایر محموله‌های کشتی‌ها مانند آلومین، Cement (چسب)، رزین‌های پلاستیکی، هنوز با همان متد اساسی تخلیه می‌شوند.کاربرد معمول دیگر این سیستم تخلیه مواد از کامیونها و قطارها و کشتی‌ها و انتقال و ذخیره سازی آنها در انبار و تزریق جامدات به کلکتورها و محفظه‌های احتراق، جمع‌آوری غبارهای فرار بوسیله مکش می‌باشد.

علاوه بر منافع ذکر شده برای این نوع انتقال مواد زیر از مهمترین مزایای انتقال پنوماتیکی می‌باشند:

۱- تمیزی سیستم:
در سیستم‌‌های انتقال پنوماتیکی غبارهای آزاد وجود ندارد، زیرا سیستم مکش در انتقال پنوماتیکی از نشت غبار به داخل لوله جلوگیری می‌کند، بدون اینکه خسارتی به محصول وارد آید.

۲- آلودگی کم:
درزگیری سیستم باعث جلوگیری از‌ آلودگی شده و تماس مکانیکی اجزا را به حداقل می‌رساند، سیستم‌های فشار از نشت درونی جلوگیری می‌کنندو تمام گازهای ورودی را خشک کرده و اکسیژن و رطوبت را خارج می‌کنند. اگر چه انتقال پنوماتیکی دارای محدودیتهایی هست، برای هر کاربردی مناسب نیست ولی با این وجود مصرف بالایی دارد. هزینه سرمایه گذاری به ازای وزن ماده حمل شده و فاصله که منتقل می‌شود بسیار بالاست. اما هزینه زیاد همیشه عامل بازدارنده نمی‌باشد بلکه در برخی موارد کاری معقول و منطقی است، زیرا طرحهای دیگر به خاطر انتشار آلودگی و ظرفیت پایین قابل اجرا نیستند.

سیستم‌های انتقال پنوماتیکی به میزان فاصله انتقال و ظرفیت انتقال مواد دسته بندی می‌شوند. بزرگترین و بیشترین ظرفیت انتقال t/h 300 و بیشترین فاصله انتقال ft 3000 (بطور غیر همزمان) می‌باشند که در ادامه به این دسته بندی‌ها اشاره می‌شود. سیستم‌های کمی ساخته شده‌اند که هم مسافت انتقال و هم ظرفیت انتقال بالایی داشته باشند.

اگر سیستم انتقال پنوماتیکی به خوبی طراحی و ساخته نشده باشد، فرسایش ذزات و فساد تدریجی توده ذرات حتمی است با وجود همه محدودیتها انتقال پنوماتیکی یکی از مهمترین و عملی‌ترین روشهای انتقال است که تقریباً در هر بخش از CPI کاربرد دارد. محدوده موادی که می‌توانند با این روش منتقل شوند بسیار وسیع است، از پودرهای ریز گرفته تا مواد دانه‌ای در هر نوع می‌توانند با این سیستم منتقل شوند.

محدودیتهای مربوطه به انتقال مواد، به خواص طبیعی مواد بستگی دارد. اندازه سختی ذرات، مقاومت در برابر خسارت، ویژگیهای چسبندگی ماده، پارامترهای کلیدی در مشخص کردن موادی که برای انتقال پنوماتیکی مناسب هستند می‌باشند. ذرات بزرگتر و سنگین‌تر به سرعت بالاتری برای انتقال نیاز دارند. انتقال مواد چسبنده بطور پنوماتیکی اغلب دشوار است. اگر رطوبت مواد به اندازه‌‌ای باشد که به دیواره خط لوله بچسبند، نمی‌‌توان به طور موفقیت آمیزی‌ آنها را انتقال داد. انتقال مواد روغنی و پفکی شکل نیز عملی نیست. درک سیستمهای انتقال پنوماتیکی نیاز به یک دانشی در زمینه ویژگیهای توده جامدی که منتقل می‌شود، جریان گاز داخل خط لوله و دینامیک ذرات جامد در داخل جریان گاز، نیاز دارد.

منبع :

http://jajachem.persianblog.ir

www.smsm.ir

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بستن