نکات خانه داری

رقيق كردن شوينده‌ها از عوارض پوستي جلوگيري مي‌كند

ايسنا:يك متخصص پوست، مو و زيبايي گفت: استفاده از دستكش و عدم تماس مستقيم و رقيق كردن شوينده ها از ايجاد عوارض پوستي جلوگيري مي كند.
دكتر آزاده الياسي در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در خصوص اثرات شوينده ها بر پوست گفت: مواد شوينده اساسا به خاطر داشتن مواد شيميايي، ضد عفوني كننده و … از يك سري مواد مختلفي تشكيل شده كه مي تواند بر پوست و مخاط تاثير گذار باشد.

وي ادامه داد: يكي از اثرات مواد شوينده اثر تحريكي داشته كه در تمام افراد ايجاد مي شود و اگر شخص در اين مواقع از حمايت كننده استفاده نكند مثلا وايتكس را در يك محيط سربسته استفاده كند و يا مواد شوينده به صورت خالص با دست در تماس باشد باعث ايجاد اثرات خيلي خطرناكي بر روي پوست مي شود.
اين متخصص پوست افزود: زماني كه پوست در تماس مستقيم با شوينده هايي مثل وايتكس قرار گرفت فورا بايد با آب فراوان شست وشو داده و بلافاصله از كرم هاي مرطوب كننده استفاده شود.
دكتر الياسي خاطرنشان كرد: تعدادي از افراد به علت داشتن حساسيت نسبت به بعضي از تركيبات شوينده ها دچار اگزما مي شوند و حساسيت هاي شديدي بر پوست آنها ظاهر مي شود و اين افراد بايستي از تماس با اين مواد پرهيز كنند.
وي ادامه داد: هنگام خريد مواد شوينده بايستي از استاندارد بودن آن مطمئن بوده و داراي برچسب اطمينان باشد تا از خطراتي كه پوست را تحريك مي كند جلوگيري كنيم.
اين متخصص پوست افزود: بعضي از شوينده ها به علت داشتن مواد رنگي بايستي حتما مهر استاندارد داشته باشد چون بعضي از مواد رنگي به غير از تحريك و حساسيت سرطان زا است.
دكتر الياسي تصريح كرد: وزارت بهداشت موظف است كه كنترل هاي لازم را بر شركت هاي توليد كننده مواد شوينده داشته باشد و به بسته بندي و نوع مواد تشكيل دهنده آن نظارت كامل داشته باشد تا از توليد مواد شوينده تقلبي جلوگيري كند

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن