نکات خانه داری

فصل، فصل خانه تکانی است…

روزهای آخر سال، زمان خانه تکانی است. تمیزکردن گوشه وکنار خانه و پاک کردن گرد و خاک و آلودگی ها باعث می شود در محیطی سالم زندگی کنیم و با احساس شادابی و سلامت بیشتر به استقبال بهار برویم….

البته تمیزکردن خانه کاری نیست که تنها در هفته های آخر سال انجام شود و خیلی از کارها باید به طور منظم در طول سال انجام شود تا آلودگی ها روی هم انباشته نشوند و تمیزکردن شان آسان تر باشد. اما این روزها در اغلب خانه ها حجم زیادی کار انجام می شود و این خانه تکانی را برای خیلی ها به کاری سخت و دشوار تبدیل کرده است. متاسفانه برخی خانم های خانه دار برای تمیزکردن و برق انداختن خانه از مواد سفیدکننده قوی و محرک و انواع و اقسام محصولات شیمیایی آن هم به مقدار زیاد استفاده می کنند و مشکلاتی از جمله خشکی پوست و آسیب و تحریک سیستم تنفسی برایشان پیش می آید. مژده ما به خانم های خانه دار این است که خانه تکانی در زمان کمتر و با سرعت و سلامت بیشتر هم امکان پذیر است. باور ندارید؛ این ۱۴نکته را بخوانید و با ترفندهای خانه داری برای صرفه جویی در زمان و انجام کارهای خانه با هزینه و زحمت کمتر و سلامت بیشتر آشنا شوید.

 

۱) مدیریت زمان داشته باشید. پیش از اینکه کار خانه تکانی را شروع کنید، تصمیم بگیرید که برای انجام کارها چقدر زمان نیاز دارید. سپس زمانتان را تقسیم بندی کنید. به عنوان نمونه ۱۵ دقیقه برای جاروبرقی، ۱۵ دقیقه برای شستن ظرف ها و به همین ترتیب برای سایر کارها زمان لازم را پیش بینی کنید. حالا شما یک هدف و برنامه زمان بندی شده دارید و می دانید چه کاری چقدر زمان می برد. اگر از کاری مثل شستن حمام و توالت خوشتان نمی آید، وقتی می بینید قرار است فقط ۱۰ دقیقه به این کار اختصاص دهید انجام آن برایتان راحت تر خواهد بود.

۲) در یک جهت حرکت کنید. از اجاق گاز شروع کنید و در یک جهت مثلا در جهت عقربه های ساعت کار و دورتادور و همه جای آشپزخانه را تمیز کنید.

۳) از بالا به پایین تمیز کنید. پیش از تمیزکردن سطح اجاق گاز، هود را تمیز کنید. سطح کابینت ها و میز و صندلی ها هم باید پیش از کف آشپزخانه تمیز شوند.

۴) سطوح را ابتدا به روش خشک و سپس به روش مرطوب تمیز کنید. خرده های نان و گرد و خاک را پیش از اینکه سطوح را مرطوب کنید، پاک کنید. سطح آشپزخانه را ابتدا جاروبرقی و گردگیری و سپس با دستمال مرطوب پاک کنید.

۵) حرکت های تان را به حداقل برسانید. سعی کنید روش و سبک تمیزکردن تان طوری باشد که حرکت های تکراری و غیرضروری نداشته باشید. این طوری فشار کمتری به عضلات، استخوان ها و مفصل هایتان وارد می شود. به طور مثال اگر قرار است وسایل کابینت را خالی کنید بهتر است به جای اینکه آنها را دانه دانه بردارید از یک سبد یا سینی بزرگ استفاده و آنها را در دفعات کمتر جابه جا کنید. البته مراقب باشید وزن آن بیش از حد سنگین نشود.

۶) از محصولات قوی و محرک استفاده نکنید. لازم نیست برای تمیزکردن خانه از محلول های سفیدکننده و ضدعفونی کننده قوی استفاده کنید. استفاده از شوینده معمولی برای بیشتر کارهای خانه کافی است. کف آشپزخانه با کمی پودر یا مایع شوینده به خوبی تمیز می شود. کافی است حدود ۲ قاشق مایع شوینده را در یک لیتر آب بریزید. اضافه کردن سفیدکننده همیشه کارایی این محلول را بیشتر نمی کند. زمانی که میکروب ها در تماس با محلول ضدعفونی کننده هستند در از بین رفتنشان موثر است حتی اگر محلول سفیدکننده با ۳۰ برابر آب رقیق شده باشد.

۷) پنجره را با کمترین هزینه تمیز کنید. به جای استفاده از محلول های شیشه پاک کن خودتان محلول کم خطر تهیه کنید. برای این کار می توانید ۴ لیتر آب گرم را در یک سطل بریزید و ۱۰۰ میلی لیتر سرکه سفید و یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی به آن اضافه و خوب مخلوط کنید. باقیمانده این محلول را می توانید برای مصارف بعدی در افشانه های پلاستیکی نگه دارید.

۸) سینک ظرفشویی را بشویید. تمیزکننده های پودری با دانه های زبر ممکن است روی سینک خراش ایجاد کند. برای ضدعفونی کردن سینک استفاده از محلول رقیق شده سفیدکننده و آب کافی است. برای خوشبو شدن سینک می توانید از شوینده های گیاهی استفاده کنید. چند شاخه رزماری یا آویشن را چند ساعت در آب گرم خیس کنید و این محلول را روی سینک بریزید و بگذارید تا صبح بماند. صبح از دیدن سینک براق و خوشبو تعجب خواهید کرد.

۹) سرویس بهداشتی را هر هفته تمیز کنید. بیشتر تمیزکننده هایی که برای توالت استفاده می شوند محرک و قوی هستند. بهتر است انواع ملایم تری که قدرت پاک کنندگی مناسب دارند انتخاب کنید. یک بار در هفته محلول ضدعفونی کننده را با آب رقیق کنید و روی سطوح توالت بریزید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را برس بزده و بشویید.

۱۰) اجاق گاز را تمیز کنید. لازم نیست برای تمیزکردن اجاق گاز از سیم ظرفشویی و محلول های قوی و محرک استفاده کنید. با استفاده از محلول غیرسمی و با تلاش کمتر هم می توان این کار را انجام داد. اگر مقداری آب جوش روی لکه های روغن و باقیمانده غذاها بریزید و پس از اینکه کمی سرد شد آن را با ابر آغشته به مقداری مایع ظرفشویی و سپس با یک دستمال دیگر آن را خشک کنید لکه ها به راحتی از بین می روند.

۱۱) سطوح کثیف را با کمک مواد تمیز کننده پاک کنید. پاک کننده ها را روی سطح اسپری کنید و بگذارید بماند. به جای اینکه با فشار آوردن به دستتان آن را بسابید از اجاق گاز شروع کنید و دور تا دور آشپزخانه سطوح را اسپری کنید و بعد از چند دقیقه بدون نیاز به فشار و زحمت اضافه با دستمال مرطوب و سپس با یک دستمال خشک، سطوح را پاک کنید.

۱۲(هنگام خانه تکانی محصولات شوینده و ضدعفونی کننده را از دسترس کودکان دور نگه دارید. یک طبقه در ارتفاع بالا برای شوینده ها در نظر بگیرید تا دست کودکان به آن نرسد.

۱۳(در خرید ملحفه دست و دل باز باشید و چند دست ملحفه اضافه بخرید. داشتن چند دست ملحفه اضافه این امکان را به شما می دهد که زود به زود ملحفه ها را تعویض کنید و هر موقع وقت داشتید آنها را با ماشین لباسشویی بشویید.

۱۴) برای تمیزکردن خانه از دستمال های نخی استفاده کنید. می توانید از حوله ها و لباس های نخی کهنه به عنوان دستمال استفاده کنید. دستمال ها را پس از استفاده در لباسشویی بریزید و برای از بین رفتن میکروب ها آنها را با آب گرم بشویید.

————————————-

منبع: w ww.aft ab.ir

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن