پوست

12 راه مراقبت از پوست در سرما

 skin-care01

در زمستان بيشتر به پوست‌تان توجه كنيد/دكتر آذين محبي‌نژاد:

اگر مي‌خواهيد پوستي سالم و شاداب داشته باشيد، حتما مي‌دانيد كه در فصل‌هاي مختلف بايد مراقبت‌هاي مختلف و مناسب همان فصل را از پوست‌تان به عمل بياوريد…
پاييز و زمستان هم فصل‌هايي هستند كه بايد در آنها از پوست‌تان مراقبت بيشتري بكنيد. با ما همراه شويد تا درباره زيبايي، شادابي و سلامت پوست در فصل زمستان بيشتر بدانيد.

 

1.مرطوب‌كننده بزنيد

اولين و مهم‌ترين مشكلي كه در فصل زمستان با آن روبه‌رو مي‌شويد، خشكي پوست است. براي جلوگيري از خشكي پوست صورت‌تان از كِرِم‌هاي مرطوب‌كننده استفاده كنيد. اين كِرِم‌ها را صبح‌‌ها بعد از شست‌وشو و تميز كردن پوست روي صورت‌تان بزنيد و هرچند ساعت تجديد كنيد.

 

2.صابون‌تان را تغيير دهيد

صابوني كه براي شست‌وشوي صورت استفاده مي‌كنيد، بايد كمي ملايم‌تر از فصل‌هاي ديگر باشد تا پوست صورتتان را خشك نكند.

3.بخور يادتان نرود!

بخور سرد يا گرم به دليل آب‌رساني به پوست به حفظ رطوبت و لطافت پوست صورت‌تان كمك زيادي مي‌كند. ضمن اينكه بخور گرم، شما را از سرماخوردگي هم حفاظت مي‌كند.

4..مايعات بيشتري بنوشيد

در فصل زمستان كمتر تشنه مي‌شويم و بنابراين كمتر يادمان مي‌افتد كه مايعات لازم براي بدن و از جمله پوست را تامين كنيم. ولي يادتان باشد كه حتي اگر احساس تشنگي نكنيد، پوست شما براي شاداب ماندن روزانه به 6 تا 8 ليوان آب نياز دارد.

5.ميوه‌هاي فصل را بيشتر مصرف كنيد

مركبات از ميوه‌هاي عالي زمستاني هستند كه به داشتن ويتامين C معروف‌اند و ويتامين C يكي از تقويت‌كننده‌هاي طبيعي پوست است.

6.به سبزيجات زمستاني خوشامد بگوييد

انواع كلم كه در زمستان فراوان هستند، مانند كلم پيچ و كلم بروكلي، كدو حلوايي و آووكادو شفادهنده‌هاي طبيعت براي پوست ما هستند. اين مواد به دليل آنتي‌اكسيدان فراواني كه دارند، مانع از چروك و پيري پوست مي‌شوند.

7 .از ضدآفتاب غافل نشويد

خيلي از ما در فصل زمستان كه آفتاب به شدت تابستان نيست، استفاده از كِرِم ضدآفتاب را فراموش مي‌كنيم. اما بد نيست بدانيد آفتاب زمستان هم مانند آفتاب تابستان براي پوست زيان‌بار است و به خصوص وقتي از خانه بيرون مي‌رويد، حتي در هواي ابري هم بايد از كِرِم ضدآفتاب استفاده كنيد. يادتان نرود كه كِرِم ضدآفتاب را هر 3 ساعت يك‌بار تجديد كنيد.

8.عينك آفتابي را فراموش نكنيد

استفاده نكردن از عينك آفتابي سبب جمع شدن پوست مي‌شود كه به مرور زمان چين‌و چرو‌ك‌هاي عميقي بر پيشاني و دور چشم‌هاي شما مي‌اندازد. بنابراين در زمستان هم از عينك آفتابي غافل نشويد.

9.پوست‌تان را تميز نگه داريد

پاييز و زمستان، زمان اوج گرفتن آلودگي هوا هستند. اگر در جايي زندگي يا كار مي‌كنيد كه هوا آلوده است، حتما يك بار در طول روز و يك بار شب قبل از خواب، پوست‌تان را با پاك‌كننده‌هاي ملايم تميز كنيد تا آلودگي‌ها روي پوستتان باقي نماند.

10.با لوسيون‌‌ها آشتي كنيد

در زمستان بعد از هر بار استحمام، همه جاي بدنتان را با لوسيون‌هاي مرطوب‌كننده بدن، مرطوب كنيد تا پوست بدنتان از خشكي نجات پيدا كند و شاداب‌تر باقي بماند.

11.مراقب دست‌هايتان باشيد

تعادل در شست‌وشوي دست‌ها را رعايت كنيد. شستن دست‌ها با صابون، بيش از روزي 5 يا 6 بار توصيه نمي‌شود. از صابون ملايم و مرطوب‌كننده استفاده كنيد و بعد از هر بار شست‌وشو با صابون به دست‌هايتان مرطوب‌كننده بماليد. به دست‌تان هم ضدآفتاب بزنيد تا مانع بروز چروكيدگي و پيري پوست دست‌هايتان شويد. دستكش هم يادتان نرود؛ چرا که دستكش‌ها فقط براي حفظ دست شما از سرما يا آفتاب نيستند. استفاده از دستكش نقش مهمي در جلوگيري از خشكي پوست دست‌ها در فصل پاييز و زمستان دارد.

12.مراقب لب‌هايتان باشيد

لب‌هايتان را زبان نزنيد. اين كار اگرچه براي مدت كوتاهي لب‌هاي شما را مرطوب مي‌كند، ولي بعد از آن، وقتي رطوبت روي لب‌ها تبخير مي‌شود، پوست لب‌ها بيش از پيش خشك خواهد شد. خانم‌هايي كه استفاده از رژ لب چرب را نمي‌پسندند، در اين فصل بيشتر از آن استقبال خواهند كرد. چرا كه مانع از ايجاد ظاهر ترك‌دار و پوسته‌پوسته روي لب مي‌شود. آقايان هم مي‌توانند چرب‌كننده‌هاي لب را از داروخانه تهيه كند و هميشه همراه داشته باشند.

منبع: http://sala matir an.com

 


برچسب
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بستن