مخترعان خارجی

میخائیل کلاشنیکف

میخائیل کلاشنیکف مخترع روسی سلاح کلاشنیکف است.

میخائیل کلاشنیکفدر سال ۱۹۱۹ در شمال روسیه در روستایی به نام سیبری متولد شد.

او در خانواده‌ای فقیر زندگی می‌کرد, سطح تصحیلات وی خیلی پایین بود, به طوری که نتوانست دوران متوسط را طی کنند. به خاطر همین وی در سن کم جوانی وارد ارتش شوروی شد. در طی حمله‌ای که ارتش شوروی به طرف آلمان داشت میخائیل کلاشینکوف در شهری به نام تانکش‌ در سال ۱۹۴۵ مجروح و در بیمارستان بستری شد، او در بیمارستان تصمیم گرفت که با در هم آمیختن ویژگی‌ها و کاربردهای سلاح آمریکایی ام یک و تفنگ آلمانی اس. تی. جی ۴۴ یک تفنگ خودکار طراحی و تولید کند. و در سال ۱۹۴۷ این سلاح درست شد, و بعد از آن در سال ۱۹۵۱ به طور رسمی وارد ارتش روسیه شد.

کلاشینکف که در سن ۹۰ سالگی کم بنیه اما همچنان تیزهوش به نظر می‌رسد در مراسمی گفت: (اگر می‌خواهید کسی را مقصر بدانید) آلمان‌های نازی را به خاطر اینکه مرا مجبور کردند طراح سلاح شوم، مقصر بدانید! وی افزود: البته من همواره می‌خواستم که دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد نیاز کشاورزی بسازم.از آغاز تولید کلاشنیکف تاکنون بیش از صد میلیون قبضه از مدل AK-۴۷ در کارخانهٔ تولید این سلاح در شهر ایژوسک روسیه و یا سایر کشورها با مجوز قانونی و یا به طور غیر قانونی ساخته شده‌است.

میخائیل کلاشینکوف سازنده اسلحه کلاشینکوف گفت: اسلحه کلاشینکوف را برای جلوگیری از پیشروی آلمان بسوی شوروی ساختم و قصد نداشتم این اسلحه در عملیات تروریستی مورد استفاده قرار گیرد. به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی «مسکونیوز»، کلاشنیکوف ۸۶ ساله می‌گوید: هر وقت در تلویزیون می‌بینم اسلحه‌ای که برای دفاع از سرزمین مادری ام ساختم در دستان اعضای القاعده و گروههای تروریستی است، از خود می‌پرسم چطور این اسلحه بدست آنها رسیده است؟

از ویکی‌پدیا

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن