مقالات تاریخ

زندگی پس از مرگ در مصر باستان

زندگي پس از مرگ در مصر باستان

مردمان مصر باستان خدايان متعددي را ميپرستيدند و اعتقادات مذهبي آنها، مانند بسياري از مذاهب باستاني، برپايه وجود خدايان اساطيري و قدرتهاي گوناگون آنها بود.

يکي از اعتقادات قوي در ميان مصريان، اعتقاد به زندگي پس از مرگ بود که شرح آن در اين مطلب نمي گنجد.

در اينجا تنها به ذکر اين مطلب اکتفا مي کنيم که ساختن اهرام بر پايه همين اعتقاد بوده است و غراعنه مصر بيش از هر چيز نگران زندگي پس از مرگ خود بوده و اهرام در واقع قصرهايي براي اين زندگي دوباره آنها به شمار مي آمد که با اتاقهاي متعدد و لوازم مجلل آماده شده و براي فرعون خوردني وآشاميدني و مال و ثروت کافي در آن قرار داده ميشد.

هرم بزرگ جيزه
هرم بزرگ جيزه از عجايب هفت گانه و در واقع تنها بازمانده اين هفت بناي اعجاب آور جهان باستان به شمار مي آيد.

چگونگي ساخته شدن اين هرم هرگز به طور قاطع معلوم نشده است و درباره آن نظرهاي مختلفي وجود دارد.بنا به گفته هرودوت، تاريخ نگار يونان باستان، بناي هرم 30 سال طول کشيده است و صد هزار برده براي ساختن آن به کار گرفته شده اند.

نظريه ديگري نيز سازندگان هرم را کشاورزاني عنوان کرده است که به دليل طغيان رود نيل در فاصله ماههاي تير تا آبان، به کار ساختمان ميپرداختند و براي آن دستمزد ميگرفتند.

طغيان رود به حمل و نقل سنگهاي بنا نيز کمک ميکرد.

اين سنگها از راه دور آورده ميشد و هريک حدود 2.5 تن وزن داشتند.

زمان ساخته شدن هرم سالهاي 2566-2589 قبل از ميلاد تخمين زده شده است و بيش از 2,300,000 بلوک سنگي در آن به کار رفته و ارتفاع آن- پس از از بين رفتن 9 متر از قسمت بالاي آن- در حال حاضر به 140 متر مي رسد.

اين هرم بزرگترين و قديمي ترين هرم جيزه به شمار مي آيد.

 

خوفو يا خئوپس (فرئون سازنده هرم)
خوفو (Khufu) که در زبان يوناني خئوپس (Kheops) گفته ميشود، دومين فرعون از سلسله چهارم فراعنه به شمار مي آيد و دوران سلطنتش حدود 23 يا 24 سال تخمين زده شده است.

بنا به گفته هرودوت، خئوپس بر خلاف پدرش سنفرو (Sneferu) و پدربزرگش جوسر نتيريکيت (Djoser Netjeriket)، که هر دو شاهاني بخشنده و مردمدار بودند، مردي خشن و شاهي ظالم بود.

او سه همسر داشت که هر يک در يکي از سه هرم کوچک ديگر دفن شده اند.

هرچند که هرم بزرگ به نوعي معرف جوهره مصر باستان به شمار مي آيد، از دوران سلطنت فرعون سازنده آن اطلاع چنداني در دست نيست.

قرنها پس از سلطنت خئوپس، هرودوت در باره او نوشته است:

” خئوپس سرزمين مصر را دچار هرنوع بدبختي ممکن کرد. او معابد را بست، تقديم قرباني را نزد رعاياي خود ممنوع اعلام کرد و آنها را وادار کرد تا بدون استثنا برايش کارگري کنند…مصريان به زحمت ميتوانستند نام او را بر زبان بياورند..و اين از شدت تنفرشان بود..

” نکته جالب ديگر اينکه با وجود عظمت و شکوه هرم، قايق بي نظير تشييع جنازه و اشياي اعجاب انگيز مراسم به خاک سپاري که از خئوپس به جا مانده است،تنها تصوير موجود از چهره او يک مجسمه عاج 10 سانتي متري است.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن