مقالات تاریخ

همایش تاریخ-خواف-4

بعد از گذشت دوران نامزدی و شناخت بیشتر زوجین از همدیگر، در زمینه ي عروسی و تاریخ و مراسم آن گفتگو شده،  لوازم خانگی و جهیزیه را با رضایت و نظر یکدیگر خرید می نمایند.

شب قبل از عروسی ‹‹ مراسم حناحنا›› برگزار می شود که اقوام و همسایگان درآن شرکت می نمایند. روز بعد داماد با برگزار كردن مراسم دعوت جمعی به نهار یا شام ، به حمام رفته، لباس دامادی مي پوشد و به خانه ي عروسی مي رود تا عروس را با مراسم رقص، آواز، موسیقی ، دهل، رباعی خواني و نثار پول و شیرینی با خود به خانه بخت ببرد. بعد از 2 تا سه روز، مراسم تخت جمع کنی در خانه ي داماد برگزار گردیده، وضمن صرف چای وشیرینی- و برخي اوقات شام- اقوام و همسایه ها به دیدن عروس خانم رفته، هدیه می برند. بعد از چند روز، اقوام به نوبت از زوجین دعوت به عمل می آورند.

مراسم عزاداري :

عزاداری در خواف تابع ارزش های اسلامی وسنت های نبوی است كه شامل تشییع جنازه به طرف غسال خانه، تغسیل ، تکفین میت ونماز جنازه (که فرض کفایی است )وتدفین میت مي باشد واصل مهم در تعزیه همین مراحل است. مراسم بعد از خاکسپاری، مستحب وسنت است، که برای شرافت انسانی وتسلی خاطر بازماندگان وآمرزش گناهان متوفی وعبرت اطرافیان، تعزيه با سخنرانی،فاتحه وقرائت قران 1 تا 2 روز در مساجد، و 3 روز درخانه ها برگزارگردد. مخارج برگزاری مراسم واجرای وصیت متوفی، براساس قرآن است که در صورت وصیت متوفي، تا  کل اموال بعد ازادای دیون و بدهکاری ها، به مصرف دیون شرعی ، کفارات نماز و روزه وقسم، وپذیرایی از میهمانان ونيز اطعام مساکین- بدور از اسراف- مي رسد. به علاوه درکارهای عام المنفعه واجتماعی، مثل ساخت مسجد، مدرسه، بیمارستان وكمك به محرومین وفقرا نيز به مصرف می رسد. در صورت عدم وصیت متوفي ، تغسیل وتکفین وتدفین توسط اطرافيان انجام مي گيرد. مخارج تعزيه را نيز اقوام و بستگان تامین می کنند.حتي در صورت وجود مراسم عروسي براي اقوام، صاحب عزا  به آنان اجازه ی عروسی می دهد.

 

كلام آخر:

مطالعه ي نوشته هاي تاريخي مربوط به دوره هاي ديگر ، به محقق امروزي نشان مي دهد كه انسان محصول عصر خويش است ، خصوصا زماني كه در زمينه ي تاريخ كار كند.

ديار خواف ،از جمله معدود سرزمين هايي است كه در طول تاريخ پرفراز و نشيب خود ، شخصيت هاي ملي بزرگي را در دامان خود پرورانده، اما اين منطقه به درستي معرفي و شناسانده نشده است. بنابراين لازم است به نوعي معرفي گردد كه شايسته ي اين سرزمين كهن باشد.

همايش خواف،ديار ميراث هاي ماندگار، فرصت خوبي براي شناساندن اين سرزمين دير آشنا مي باشد .ضروري است كه كتب قديمي و نسخه هاي خطي دوباره تجديد چاپ گردد. اميدواريم حمايتي از سوي مسئولين در جهت گردآوري يا تصوير برداري از آثار مربوط به اين خطه- چه آثاري كه در داخل است و چه آثاري كه در خارج نگهداري مي شود- صورت پذيرد و زمينه هاي پيشرفت و آباداني هرچه بيشتر آن را از جهات اقتصادي ، فرهنگي،اجتماعي و … با توجه به پتانسيل ها و زيرساخت هاي موجود فراهم نمايند.

جهان يادگار است و ما رفتني                           نماند زانسان به جز گفتني

چو خواهي كه نامت بود جاودان                       مكن نام نيك بزرگان نهان

 

 

تهيه و تدوين:اسماعیل

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بستن