مقالات تاریخ

شهر سوخته

اعتقاد مردم شهر سوخته به زندگی پس از مرگ در 5 هزار سال پیش

این خطه از میهن اسلامی که در 200 کیلومتری مرکز استان سیستان وبلوچستان از زاهدان فاصله دارد بزرگترین تالاب دنیا یعنی هامون را در خود جای داده است وانواع گونه های حیوانات وپرند گان بخصوص پرندگان مهاجر سیبری در آن یافت می شود ودارای آثار ارزشمندباستانی همچون ارگ سکوهه – دهانه غلامان قلعه سام  و آثار بین المللی شهر سوخته سیستان است که چشمان هر کسی  رابسوی خود جلب کرده و هر سال صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی را روانه سیستان ساخته است .

شهر سوخته یکی از بزر گترین دولت شهر های عصر مفرغ در جنوب شرق ایران می باشد و مربوط به دوره پیش از تاریخ ( قبل از اختراع خط ) است .

نخستین کاوشهای سیستماتیک باستانشناسی در این منطقه باستانی توسط هیا ت ایتالیایی صورت پذیرفته است .سرپرست تیم باستانشناسی شهر سوخته زابل گفت: ساکنان شهر سوخته به علت همراه گذاشتن اشیاء ابزار کار مواد غذایی ارایشی در گور مردگان به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشته اند.

وی کشف مهره های استوانه ای ومسطح را نشان از بالا بودن اقتصاد ساکنان شهر سوخته دانست و افزود:تحقیقات نشان میدهد که ساکنان این شهرمیخواستند به نوعی پیامشان را به دیگر نقاط دنیا بفرستند . سالم ماندن برخی مواد غذایی در بین اشیاء وسفالینه های کشف شده از شهر سوخته وجود منطقه ای بکر از لحاظ آب و هوایی را نشان می دهد .

با توجه به غنی بودن گورستان شهر سوخته پیش بینی می شود در این گورستان 25 هکتاری بیش از 40هزار قبر وجود داشته باشد. تاکنون طی هشت فصل کاوش تنها 600اسکلت انسان از 500گور کشف شده پیدا وموردبررسی قرار گرفته است .

تواناییهای منحصر به فرد شهر سوخته از لحاظ داده های باستانشناسی بخصوص آثار انسانی جانوری وگیاهی زمینه مناسب را برای ایجاد پایگاههای متنوع در این شهر فراهم ساخته است.

یک انیمیشن مشهور وقدیمی در شهر سوخته

در این منطقه یک سفالینه جالب یافت شده است که هم اکنون در موزه ملی ایران باستان است . این نقش در واقع بزی را نشان می دهد که در مدت 20 ثانیه برای خوردن برگ  به روی درخت میرود وآن را قدیمی ترین نقاشی متحرک در بین مردم باستان ویا انیمیشن نامیده اند. قرار بود  پدر انیمیشن ایران (نورالدین زرین کلک ) این نقش را به عنوان نخستین انیمیشن دنیا در مجمع آسیفای جهانی (انجمن سینمای فیلمسازان انیمیشن ) در پایتخت کره جنوبی به نمایش درآورد .شایان ذکر است شهر سوخته شهری پنج هزار ساله در دل کویر می باشدکه نهان شدن اسرارش هر ساله علاقه مندان وگردشگران زیادی را به خود جلب می کند .تاکنون درباره شهر سوخته 33 کتاب ومقاله به زبانهای فارسی و 17 مقاله انگلیسی  فرانسه روسی وایتالیایی منتشر شده است .

برنامه های در حال اجرا و اقدامات رفاهی برای بازدید کنندگان

طرح توسعه فضای سبز واستراحتگاه شهر سوخته در حال اجر است. در اجرای این طرح که به صورت نمای کاروانسرایی ایجاد می شود صنایع مختلف شهر سوخته  نیز به نمایش عموم در خواهد آورد استراحتگاههای عمومی نیز با هدف ایجاد امکانات رفاهی برای بازدید کنندگان و معرفی قابلیت های این محوطه باستانی بین المللی در نظر گرفته شده است . این طرح تا پایان امسال به اتمام میرسد .همچنین در صورت تامین اعتبار قرار است کار احداث موزه باز صحرایی در این منطقه  آغاز شود .

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن