مقالات تاریخ

طرح جدید آمریكا

طرح جدید آمریكا

طرح جدید آمریكا همان طرح خاورمیانه آمریكایی شكست خورده است كه مقامات امریكا سعی می كنند با این حربه خود را از مشكلات نجات دهند .
در روزهای گذشته دستگاه دیپلماسی آمریكا و رییس جمهور این كشور با تبلیغات و سر و صدای فراوان برنامه جدید آمریكا در عراق و منطقه خاورمیانه را اعلام كردند.
اگرچه نكات مدون ، پنهان و واقعی این طرح بیان نشد و تنها بوش بخش های اعلامی آن را در سخنرانی خود اعلام كرد ، اما صحبت ها و اقدامات چند روز اخیر امریكایی ها ویژگی های اصلی طرح بوش را در منطقه آشكار كرد.
در راستای ماموریت جدید، آمریكایی ها  با كمك اروپایی ها فشارهای اقتصادی بر شركت های طرف قرارداد با ایران را افزایش دادند، برخلاف تمامی مقررات بین المللی با حمله به كسنولگری ایران در اربیل عراق ، دیپلمات های ایرانی را دستگیر كردند و همزمان رایس سفر خود را به خاورمیانه با هدف ترساندن كشورهای منطقه از ایران آغاز كرد.
به نظر می رسد آمریكایی ها همانگونه كه در صحبتهای بوش اعلام شد ، طرح بیكر – همیلتون را نادیده گرفته و تصمیم به افزایش نیروها در عراق و كمك به دولت ها و طرف های همراه خود در منطقه مثل دولت لبنان و تشكیلات خودگردان فلسطین گرفتند. 

ویژگی دیگر برنامه آمریكا در منطقه افزایش فشار به ایران و سوریه بود كه در سخنرانی بوش و سایر مقامات آمریكایی نمود یافته است.

با این اقدامات می توان گفت كه طرح جدید بوش برای عراق و خاورمیانه هیچ طرح جدیدی نیست بلكه احیای طرح مرده خاورمیانه بزرگ است كه قبلا هم اعلام شده بود اما در این برهه از زمان برای رهایی از شكست  و نجات از باطلاق عراق  طراحی شده است .
مقامات آمریكایی با این موضع گیری و اقدامات می خواهند هم پاسخ منتقدان داخلی خود را  كه سیاست های بوش را خصوصا در بعد خارجی از زاویه های مختلف زیر سوال بردند ،بدهند و هم دیپلماسی و برنامه خود را در منطقه فعال نشان دهند.

اما روند  وقایع و عملكرد امریكا در منطقه ،این  واقیعت را  برای مردم و هم سیاستمداران منطقه نشان داد  كه  با اعزام 20 هزار سرباز مشكل عراق حل نمی شود و چهره آمریكا در نزد افكار عمومی منطقه بهبود نمی یابد و ترساندن كشورهای منطقه از ایران هم حربه ای قدیمی است كه در گذشته چندین بار از آن استفاده شده بود. 

در چنین شرایطی كه آمریكا ،نه به خواست ملت ها در عراق ، لبنان و فلسطین توجه می كند و نه جلوی تجاوزات رژیم صهیونیستی را می گیرد و همچون گذشته می خواهد بر منطق زور ، سلطه و فشار  كار ها را پیش ببرد ، به نظر می رسد كه هم دستگاه دیپلماسی و هم سایر بخش های امنیتی و نظامی باید با برنامه ها و راهبردهای صحیح و منطقی به تعامل بیشتر با كشورهای منطقه و گروه های مخالف سیاست های آمریكا در منطقه بپردازند

و با سیاست های اصولی و از پیش طراحی شده تحركات آمریكا را مد نظر داشته باشند و  جبهه داخلی را تقویت كنند.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن