گوگل

درباره Google Maps بيشتر بدانيد (قسمت اول)

alt

حقيقت اينجا است که من و همکارانم در مجله شبکه گاهي آن‌قدر روي موضوعات ناب و بکر دنياي فناوري تمرکز مي‌کنيم که فرصت کشف فناوري‌هاي در دسترس و ساده را از دست مي‌دهيم. درباره شخص من، Google Maps يکي از اين فناوري‌ها است. با وجود اين‌که سال‌ها از عرضه  اين فناوري مي‌گذرد، به‌شخصه تا يک سال قبل هيچ‌گاه استفاده مستمري از آن نکرده بودم. البته بايد اين نکته را نيز در نظر گرفت که همه قابليت‌هاي اين فناوري گوگل در کشور ما قابل استفاده نيست که البته اين موضوع دلايل متعددي دارد. شايد تجربه سفرهاي برون مرزي‌اي را که محل مقصد براي‌ شما کاملاً ناشناخته باشد داشته باشيد. در چنين مکان‌هايي به‌خصوص اگر با زبان آنجا آشنا نباشيد و نتوانيد صحبت كنيد، استفاده از Google Maps براي شما از تهيه آب آشاميدني نيز ضروري تر مي‌شود. در اين نوشته سعي شده تا قابليت‌هايي از اين فناوري را که شايد براي خيلي‌ها شناخته شده نيست، بررسي كنيم. البته ذکر مختصر قابليت‌هاي پايه نيز قطعاً خالي از لطف نيست.

يك سناريوي ساده
دشمني بيل گيتس و استيو جابز (حداقل در ظاهر) موضوعي قديمي و بديهي در دنياي کامپيوتر است. حالا فرض کنيد، گيتس ديگر جانش از دست جابز به لبش رسيده و مي‌خواهد به‌شخصه از ردموند به سمت کوپرتينو که ساختمان مرکزي اپل در آن واقع شده برود و رو‌در‌رو سنگ‌هايش را با جابز وا بکند. به اين ترتيب، مکان شرکت مايکروسافت به عنوان مبدأ و مکان اپل به عنوان مقصد انتخاب شده و با زدن Get Directions مسير مشخص مي‌شود. فناوري گوگلي به گيتس مي‌گويد که در صورت استفاده از خودروي شخصي چيزي نزديک به چهارده ساعت در راه خواهد بود و نحوه طي اين مسير را هم به صورت تصويري و هم به صورت متني برايش نشان مي‌دهد.

alt

شكل 1

حال فرض کنيد در حالي‌که گيتس در جاده است، پيش خود مي‌گويد، حال که تاکوپرتينو مي‌رود، خوب است که سر راه در ردوودسيتي(Redwood City) نيز توقفي کوتاه داشته و چيزي مشابه آن چه قرار است به جابز بگويد، تحويل لري اليسون نيز بدهد. به اين ترتيب، مسير ما کمي تغيير خواهد کرد، زيرا حتماً قرار است اين مسير از دفتر مرکزي اوراکل نيز عبور كند. براي اين کار کافي است  گيتس گزينه Add Destination را كليك كرده و سپس اوراکل را به عنوان مقصد شماره 1 و اپل را به عنوان مقصد شماره 2 تعيين كند. مسير جديد نشان مي‌دهد که با انجام اين کار زمان گيتس تنها نزديک به بيست دقيقه بيشتر هدر خواهد رفت. زيرا دفاتر مرکزي اوراکل و اپل بسيار نزديک به هم هستند. همچنين گيتس از دو گزينه ديگر نيز برخوردار است. نخست اين‌که مسير وي از بزرگراه عبور نکند که در صورت انتخاب اين گزينه نزديک به يک روز در راه خواهد بود. گزينه دوم نيز دوري از جاده‌هاي خراب است. که البته به دليل درستي جاده مسير اوليه، انتخاب اين گزينه تأثيري در مشخص ساختن مسير نهايي ندارد. همچنين شما مي‌توانيد با Drag کردن مسير آن را به صورت دلخواه تغيير دهيد. در اين صورت در همان لحظه اطلاعات مسير جديد محاسبه خواهد شد. به عنوان مثال، فرض کنيد گيتس تصميم بگيرد کمي از مسير خود را از کنار اقيانوس طي کند. براي انجام اين کار کافي است خيلي ساده مسير را گرفته و به سمت اقيانوس بکشيد. مسير جديد براي شما مشخص خواهد شد که البته نزديک به چهار ساعت از مسير قبلي طولاني‌تر است(شكل 2).

alt

شكل 2- اين مسير از کنار اقيانوس رد مي‌شود.

 

 سفر با وسايل نقليه عمومي
فرض کنيد آقايان پيج و برين دلشان براي دانشگاه سابق محل تحصيل‌شان يعني استنفورد تنگ شده است. آن‌ها تصميم مي‌گيرند سفري به آنجا داشته و در اقدامي بحث برانگيز اصرار دارند که از وسايل نقليه عمومي براي اين سفر استفاده كنند. کار مؤسسان‌گوگل براي تنظيم سفرشان بسيار آسان است. آن‌ها به بخش Transit فناوري توليد شرکت خود رفته و آدرس مبدأ، يعني محل مرکزي گوگل و آدرس مقصد يعني دانشگاه استنفورد را وارد مي‌کنند. در ضمن روز سفر و ساعت آن را نيز مشخص مي‌كنند. نتيجه نهايي چيزي مانند شكل 3  خواهد بود.در ضمن در‌کنار نقشه راهنماي نوشتاري نيز ظاهر مي‌شود. کمي پياده روي‌، اتوبوس خط 35، اتوبوس خط 22 و دوباره کمي پياده روي. ساعت انتخاب شده براي اين

alt

شكل 3- مسير سفر با اتوبوس از گوگل به دانشگاه استنفورد.

 

سفر 6:26 بعد از ظهر بود. اما متأسفانه به دليل برنامه اتوبوس‌هاي اين منطقه در ساعات بعد از ظهر، پيج و برين بايد سفر خود را از ساعت 7:18 بعد‌از‌ظهر آغاز کنند. آن‌ها يک ساعت و هجده دقيقه در راه خواهند بود و اين سفر کوتاه براي‌ آن‌ها شش دلار هزينه در بر‌خواهد داشت. تخمين گوگل اين است که اگر به جاي استفاده از اتوبوس با ماشين شخصي اين مسير طي شود، هزينه به 3,72 دلار کاهش مي‌يابد. حال اگر دو دوست عزيزمان از سفر در شب خاطره خوشي نداشته باشند، گوگل در همين جا دو زمان ديگر را نيز به آن‌ها پيشنهاد مي‌کند. آن‌ها مي‌توانند به جاي حرکت در بعدازظهر، فردا صبح در ساعت 6:16 يا 6:44 حرکتشان را آغاز کنند. نكته جالب توجه اين‌که با سفر در صبح آن‌ها مي‌توانند در زمان نيز صرفه جويي کنند، زيرا به اين وسيله، آن‌ها از ايستگاه نزديک‌تري سوار اتوبوس خواهند شد و پياده‌روي کمتري انجام مي‌دهند. البته مجبور هستند به جاي دو خط، سه خط اتوبوس سوار شوند.

حال اگر يک زمان و در لحظه آخر برنامه سفر آن‌ها عوض شد و خواستند اين مسير را پياده‌روي کنند، گوگل مسير مربوط به پياده روي را نيز نشان مي‌دهد. مسيري که 5,9 مايل طول دارد و طي کردن آن چيزي نزديک به دو ساعت طول مي‌کشد. حتي اگر مؤسسان گوگل آن‌قدر ورزشکار باشند که دوچرخه را به هر چيز ديگري ترجيح دهند، مسير مربوط به دوچرخه نيز در بسياري از نقاط امريکاي شمالي و اروپا در Google Maps در نظر گرفته شده است. طي مسير به وسيله دوچرخه بين گوگل و استفورد، 37 دقيقه‌طول‌مي‌کشد. و البته آخرين راه‌حل و شايد راحت‌ترين آن‌ها نيز استفاده از ماشين شخصي است که در زماني نزديک به يک ربع، پيج و برين را به استفورد مي‌رساند. به اين موارد اطلاعات دقيق طي مسير را نيز اضافه کنيد. يعني دستوراتي در حد «بعد از 50 متر به سمت راست بپيچ» يا «بعد از فروشگاه X سمت چپ برو.» تمام اين اطلاعات به وسيله Google Maps براي ما آماده مي‌شود. در حقيقت بايد پذيرفت که باور آن در نگاه نخست کمي مشکل به نظر مي‌رسد.

Google Street View
از ماه مي‌سال 2007، گوگل ويژگي جديدي را روي Google Maps عرضه كرد که شما مي‌توانيد به وسيله آن يک ديد 360 درجه‌اي پانوراميک از خيابان‌هاي مکان‌هاي مختلف به دست آوريد. اين ويژگي کهStreet View  ناميده مي‌شود، در ابتدا تنها براي برخي شهرهاي ايالات‌متحده عرضه مي‌شد. اما بعدها به بسياري از نقاط جهان مانند هلند، انگلستان، استراليا، کانادا، ژاپن و حتي چين نيز گسترش يافت. اين امکان کمي پيش از برگزاري جام جهاني براي بسياري از نقاط شهرهاي بزرگ آفريقاي جنوبي نيز راه‌اندازي شد. ويژگي Street View با استفاده از دوربين‌هاي خاصي فراهم آمده‌ که ضبط چنين تصاويري را امكان‌پذير مي‌كنند. از زمان عرضه اين ويژگي انتقادات بسياري درباره زيرپا گذاشتن حريم شخصي افراد توسط آن مطرح شده است. انتقاداتي که هنوز نيز در سطح وسيعي ادامه دارد. گوگل براي کاهش اين انتقادات فناوري جديدي را پياده‌سازي کرده که مي‌تواند صورت افراد را در اين تصاوير ارائه شده نامشخص سازد.

alt

 شكل 4- تصويري از خياباني در نيويورک

————————–

منبع: مجله شبکه

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن