گوگل

درباره Google Maps بيشتر بدانيد (قسمت پاياني)

حقيقت اينجا است که من و همکارانم در مجله شبکه گاهي آن‌قدر روي موضوعات ناب و بکر دنياي فناوري تمرکز مي‌کنيم که فرصت کشف فناوري‌هاي در دسترس و ساده را از دست مي‌دهيم. درباره شخص من، Google Maps يکي از اين فناوري‌ها است. با وجود اين‌که سال‌ها از عرضه  اين فناوري مي‌گذرد، به‌شخصه تا يک سال قبل هيچ‌گاه استفاده مستمري از آن نکرده بودم. البته بايد اين نکته را نيز در نظر گرفت که همه قابليت‌هاي اين فناوري گوگل در کشور ما قابل استفاده نيست که البته اين موضوع دلايل متعددي دارد. شايد تجربه سفرهاي برون مرزي‌اي را که محل مقصد براي‌ شما کاملاً ناشناخته باشد داشته باشيد. در چنين مکان‌هايي به‌خصوص اگر با زبان آنجا آشنا نباشيد و نتوانيد صحبت كنيد، استفاده از Google Maps براي شما از تهيه آب آشاميدني نيز ضروري تر مي‌شود. در اين نوشته سعي شده تا قابليت‌هايي از اين فناوري را که شايد براي خيلي‌ها شناخته شده نيست، بررسي كنيم. البته ذکر مختصر قابليت‌هاي پايه نيز قطعاً خالي از لطف نيست.

 
Google Aerial View
از دسامبر سال 2009 گوگل ويژگي‌اي با عنوان Google Aerial View را براي تعداد محدودي منطقه در دنيا عرضه کرده است. اين ويژگي باعث مي‌شود تا شما بتوانيد يک تصوير زاويه‌دار هوايي از آن منطقه را به دست آوريد، به نحوي که در عين حال که ديدي از بالا به منطقه داريد، حالت ديد پرسپکتيو نيز حفظ مي‌شود. اين نوع نگاه با عنوان نگاه چشم پرنده شناخته مي‌شود. دليل اين امر نيز شيوه مشاهده تصاوير توسط پرندگان از بالا است. هم اکنون تنها شهرهاي سانتياگو در شيلي، دورتموند در آلمان ونيز در ايتاليا و تعدادي از شهرهاي آفريقاي جنوبي و ايالات متحده از اين قابليت سود مي‌برند.

googlemapp5 s

 شكل 5- تصويري با استفاده از Aerial View از ونيز، با کمي دقت مي‌توانيد پرسپکتيو را در تصوير ببينيد.


  تکنيک‌هايي ساده که بهتر است گفته شوند
يکي از امکانات جالب توجه Google Maps امکان نوشتن نظرتان درباره مکان‌هاي مختلف، از جمله رستوران‌ها، هتل‌ها و کافه‌ها روي نقشه آن‌ها است. به اين ترتيب، اگر رستوراني را روي Google Maps يافتيد احتمال خوبي وجود دارد که بتوانيد نظريه‌هاي کاربران مختلف را نيز درباره آن بدانيد. فرض کنيد در عصر دلپذير يکشنبه در هتلي در آمستردام نشسته‌ايد وبه شدت احساس  تنهايي مي‌كنيد. با خود فکر مي‌کنيد که دوست داريد بيرون رفته و کمي گشت بزنيد، اما در ضمن نمي‌خواهيد خيلي از هتل دور شويد، زيرا با شهر آشنا نيستيد و البته حوصله راه رفتن زياد را هم نداريد. تنها کاري که لازم است، پيدا کردن هتلتان روي Google Maps است. زيرا پس از يافتن آن با کليک راست روي مکان هتل و زدن گزينه What’s here? مي‌توانيد اطلاعات مربوط به آن مکان و البته مناطق همسايه آن را ببينيد. اگر کمي خوش‌شانس باشيد، رستوران‌ها، موزه‌ها و مكان‌هاي خاص ديگري را که در نزديک هتلتان وجود دارد به‌سرعت به شما نمايش مي‌دهد. در‌صورت علاقه بيشتر به گشت و گذار نيز‌کافي است Explore this area را بزنيد. از بعد از ظهر يکشنبه‌تان لذت ببريد.

حال فرض کنيد، دنبال يافتن خانه‌اي براي خريد يا اجاره هستيد. در اين مورد نيز مي‌توانيد از Google Maps استفاده کنيد. براي اين کار در Text Box بالاي صفحه  Real Estate را تايپ كرده، سپس نوع خانه مورد نظر را مشخص کنيد. متراژ، قيمت، خريد/اجاره، تعداد اتاق خواب و تعداد سرويس بهداشتي پارامترهايي است که با استفاده از آن‌ها مي‌توانيد خانه‌ها را فيلتر كنيد. در موارد بسياري حتي مي‌توانيد عکس‌هايي از داخل خانه نيز مشاهده كنيد و البته با استفاده از امکان Street View با محله‌اي که خانه در آن واقع شده است بيشتر آشنا شويد(شكل‌6).

googlemap6 s

 شكل 6- پيدا کردن خانه، تصوير داخل خانه و تصوير محله‌اي که خانه در آن واقع شده است. در ضمن 160 دلار در ماه براي استوديويي در نيويورک؟ خيلي تعجب نکنيد اين شهر مناطق ارزان هم دارد.

همان‌طور که ذکر شد Google Maps مي‌تواند چندين مسير را به شما پيشنهاد دهد که از جهات مختلفي با يکديگر تفاوت دارند. يکي از اين تفاوت‌ها مي‌تواند مسئله ترافيک باشد. براي حل اين مشکل، گوگل در بعضي از مناطق قابليت نمايش وضعيت ترافيکي را دارد. به نحوي که روي نقشه ترافيک با توجه به ميزان سنگيني رنگ‌بندي مي‌شود.همان‌طور که در شکل 7 مشاهده مي‌کنيد، ميزان ترافيک بعضي از خيابان‌ها در نقشه مشخص شده است. همچنين مکان‌هايي که در حال تعمير هستند يا ساخت‌و سازي در آن‌ها جريان دارد نيز در اين نقشه مشخص مي‌شوند تا بتوانيد تا حد امکان مسير خود را از آن‌هادور كنيد. در کنار اين‌ها امکان ويرايش کردن و ذخيره‌سازي نقشه مربوط به خودتان نيز وجود دارد. شما با رفتن به بخش My Maps مکان‌هاي مورد نظر خود را ايجاد، ويرايش و در نهايت ذخيره کنيد. اين اطلاعات مي‌تواند به صورت شخصي نگه‌داري شده يا با بقيه کاربران به اشتراک گذاشته شود. درباره ويرايش کردن توجه داشته باشيد که هر جايي را نمي‌توانيد ويرايش کنيد و جا‌به‌جا کردن مکان‌ها از حد بيشتري مجاز نيست.

googlemap7 s

 

شكل 7- نقشه ترافيکي بخشي از نيويورک

همچنين Google Maps از امکاني با عنوان Google Latitude سود مي‌برد که به شما اجازه مي‌دهد مکان فيزيکي‌ خود را با ديگر افراد به اشتراک بگذاريد. اين سرويس به طور خاص براي دستگاه‌هاي موبايل طراحي شده است، اما ويجت iGoogle مخصوص براي دسکتاپ نيز موجود است. البته، اين امکان نيز بدون حرف و حديث نبوده است و به دليل قابليتي که براي رديابي هميشگي شما دارد، مي‌تواند در صورت استفاده نادرست براي ‌شما خطرآفرين هم باشد. اما اين انتخاب شما است که سرويس را فعال يا غيرفعال کنيد. اگر فرزند شمايك  گوشي با اين قابليت داشته باشد، مي‌توانيد بدون نگراني بفهميد که چه زماني به خانه مي‌رسد و در حال حاضر کجا است (‌شخصاً خواهش مي‌کنم اين کار را نکنيد). اين سرويس مي‌تواند استفاده‌هاي تجاري مفيدي نيز داشته باشد.

برنامه‌هاي جانبي
در کنار امکانات سنتي Google Maps برخي از سايت‌ها با بهره‌گيري از اين فناوري توانسته‌اند امکانات جالب‌تري را نيز در اختيار کاربر قرار دهند. به عنوان مثال، سايت http://nyc.taxiwiz.com در بعضي شهرهاي دنيا قيمت تاکسي را از يک منطقه به منطقه ديگر به همراه مسير طي شده توسط آن نشان خواهد داد. به عنوان مثال، به گفته اين سايت اگر بخواهيد از ساختمان Empire State به فرودگاه جان اف کندي نيويورک برويد بايد چيزي نزديک به 52 دلار بپردازيد. در سايت http://gmapsflighttracker.com نيــز مي‌توانيـــد پروازهاي در حال انجام را روي بعضي شهرهاي ايالات‌متحده به صورت لحظه به لحظه مکان‌يابي کند. به عنوان مثال، در شکل 8  وضعيت بعضي از پروازهاي ورودي به شيکاگو را مشاهده مي‌كنيد. جدول 1 نمونه‌هاي ديگري از اين سايت‌ها را معرفي مي‌كند.

googlemap8 s
شكل 8- نقشه ترافيکي بخشي از نيويورک

  googlemapt s

 جدول 1
 
استفاده از API هاي Google Maps
گوگل با انتشار API هاي Google Maps به توسعه‌دهندگان کمک کرده تا از نقشه‌هاي اين شرکت در سايت‌هايشان استفاده كنند. اين سرويس رايگان بوده و بدون آگهي نمايش داده مي‌شود، اما گوگل در توافق‌نامه اوليه ذکر کرده، حق گذاشتن تبليغ در آينده را براي خود محفوظ نگه مي‌دارد. اين API‌ها در ابتدا تنها جاوااسکريپتي بودند، اما در طول زمان توسعه يافته‌اند و هم اکنون فلش ادوبي را نيز پشتيباني مي‌كنند. همچنين سرويس‌هايي براي دريافت عکس استاتيک و وب سرويس‌هايي براي مشخص کردن راه و مسائل ديگر تعبيه شده‌اند. همچنين مي‌توانيد Map هاي خاصي را در سايت يا  و‌بلاگتان قرار‌دهيد. براي اين کار روي link در سمت راست بالاي صفحه کليک کنيد. اين کار به شما لينک اين صفحه و همچنين کدي را که مي‌توانيد از آن براي قرار دادن نقشه در سايتتان استفاده کنيد، نشان مي‌دهد. البته، انجام اين کار منوط به داشتن قابليت اضافه‌کردن کد جاوااسکريپت به سايت مورد نظر است. فقط کد مربوطه را کپي و Paste کنيد و نقشه‌اي حرفه اي در صفحه خود به دست آوريد.

Google Maps در موبايل
سرويس Google Maps امکانات مختلفي را براي کاربران موبايل فراهم مي‌سازد. به خصوص اگر دستگاه شما به آندروئيد مجهز باشد، با انبوهي از برنامه‌هاي عجيب و غريب مواجه خواهيد شد که تقريباً هر نياز وابسته به مکان جغرافيايي را پاسخ مي‌دهد. نکته جالب توجه اين‌که حتي در صورتي که گوشي شما به GPS مجهز نباشد، گوگل مي‌تواند با رديابي شما از طريق دكل‌هاي مخابراتي جاي شما را روي نقشه مشخص كند. به اين ترتيب، اگر در يکي از آن پياده روي‌هايي رفته‌ايد که قرار بود به وسيله آن خيلي از هتل محل اقامتتان دور نشويد و به صورت اتفاقي از جايي ناشناس سردرآورديد، به Google Maps مراجعه کرده و ببينيد کجا هستيد. سپس خيلي ساده مسير برگشت خود را به صورت مرحله به مرحله با استفاده از همين سرويس تعيين كنيد.

متأسفم، شما وارد منطقه ممنوعه‌ايد
از زماني که Google Maps راه‌اندازي شده، همواره انتقادات فراواني نيز همراه آن بوده است. بخش بزرگي از اين انتقادات متوجه مشکلات امنيتي‌اي است که اين سرويس مي‌تواند ايجاد كند. به همين دليل، محدوديت‌هايي روي نمايش بعضي از مناطق ايجاد شده است. به عنوان مثال، درباره پايتخت ايالات متحده گوگل از تصاوير قديمي استفاده مي‌کند. همچنين درباره امکان Street View نيز محدوديت‌هاي بسياري وجود دارد که باعث مي‌شود شما برخي از مناطق را نتوانيد مشاهده كنيد. يک مثال از اين مناطق خيابان‌هايي است که به دلايل مختلف عکس برداري در آن‌ها ممنوع است. مناطق نظامي، بعضي سفارت خانه‌ها و خانه افراد مهم نيز در بعضي مواقع از چنين حالتي برخوردارند. البته انتقادات فني‌زيادي نيز به اين سرويس وارد است. در بعضي از مناطق، تصوير ارائه شده با نقشه منطقه تطبيق کاملي ندارد. به عنوان مثال، ممکن است خيابان‌ها اشتباه به نمايش در‌آيند يا در حالتي ساده‌تر اطلاعات ارائه شده‌به‌روز نباشند.

به گفته خود مسئولان اين پروژه، به طور معمول بيشترين انتقاداتي که به آن‌ها در اين زمينه وارد مي‌شود، پرسيدن سؤال‌هايي از قبيل «اين خانه من نيست» يا «اين که خودرو من نيست!.» بايد توجه داشته باشيد که تصاوير عرضه شده توسط Google Maps به روز نيستند و بسياري از آن‌ها ممکن است به چندين سال قبل مربوط باشند. همين مسائل است که گوگل را مجبور كرد تا در مارس 2008 امکان اديت کردن مکان خانه‌ها و کسب و کارها را فراهم آورد

منبع: مجله شبکه

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن