تغذیه در مراکز جمعی و عمومی

اصول تغذيه در پادگان ها

 

تمامي انسانها جهت حفظ و ارتقاء سلامت خود، و همچنين دستيابي به كارآيي جسمي و رواني مطلوب، نيازمند تغذيه مناسب مي باشند. تغذيه صحيح ضمن تامين كالري و مواد مغذي مورد نياز بدن، از افزايش يا كاهش نامناسب وزن و همچنين طيف وسيعي از اختلالات جسمي و رواني مرتبط با تغذيه جلوگيري نموده و سبب ارتقاء قابليت هاي فرد مي گردد.

نظاميان، به عنوان افرادي كه زندگي فعال و پر تنشي دارند نيز از اين قاعده مستثني نيستند و بنا به شرايط جسمي و روحي خاص خود، نيازمند تغذيه اي ويژه مي باشند. نظر به اهميت فراوان موضوع تغذيه نظاميان، در اينجا به ذكر توصيه هايي در خصوص اين موضوع مي پردازيم. بديهي است كه ارائه يك جيره غذايي دقيق براي نظاميان، نيازمند بررسي هايي جامع در خصوص سن، جنس، شرايط آنتروپومتريك، نوع فعاليت نظامي و امكانات و مقتضيات موجود از يك سو، و همكاري تمامي بخش هاي مرتبط از سويي ديگر مي باشد.

اميد است مطالب ذيل گامي در جهت بهبود تغذيه اين قشر، و زمينه ساز تهيه دستورالعملي استاندارد و مبتني بر تحقيقات و يافته هاي علمي جديد در اين خصوص باشد.

اصول تغذيه در پادگان ها ، تغذيه مناسب نظاميان

توصيه هايي كلي در رابطه با تغذيه نظاميان

1- تامين كالري دريافتي به مقدار كافي

نظاميان به عنوان افرادي كه زندگي آنها همراه با فعاليتهاي جسمي نسبتا” شديد مي باشد، نيازمند دريافت كالري كافي به منظور تامين انرژي مورد نياز انجام چنين فعاليتهايي هستند و رژيم غذايي آنان بايد در واقع رژيمي پركالري باشد. در اينجا ذكر اين نكته ضروري است كه منظور از نظاميان، آن دسته از افرادي است كه در نيروهاي نظامي مختلف به انجام فعاليتهاي رزمي مبادرت مي ورزند. بديهي است افرادي كه در نيروهاي نظامي به امور ستادي يا دفتري اشتغال دارند، نيازمند رژيم پركالري نمي باشند و دريافت چنين رژيمي صرفا” باعث بروز اختلالات متابوليك و اضافه وزن در آنان خواهد شد.

رژيم غذايي پركالري نظاميان بايد از لحاظ توزيع ماكرونوترينتها (كربوهيدرات، پروتئين و چربي) نيز متعادل باشد، به نحوي كه 60-55% كالري دريافتي از كربوهيدراتها، 20-15% از پروتئين، و 30-25% از چربي تامين شود.

2- كربوهيدراتها

كربوهيدراتها منبع اصلي تامين انرژي رژيم غذايي هستند. بهتر است كه در رژيم غذايي، بيشتر از كربوهيدراتهاي مركب مثل نشاسته (موجود در انواع نان، برنج، سيب زميني، حبوبات و امثالهم) استفاده به عمل آيد و حتي المقدور از مصرف كربوهيدراتهاي ساده مثل قند و شكر اجتناب شود. همچنين لازم است كه نان مصرفي، از انواعي باشد كه از آردهاي سبوس دار تهيه شده اند.

3- پروتئين

نظاميان نيز همچون ساير افراد بزرگسال سالم، روزانه به حدود 8/0 گرم پروتئين به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن نياز دارند. به عنوان مثال، يك فرد 70 كيلوگرمي، روزانه به حدود 60-55 گرم پروتئين نياز دارد. پروتئين رژيم غذايي به ميزان كالري دريافتي فرد نيز بستگي دارد و همانگونه كه پيشتر اشاره شد، حداكثر 20% از كالري دريافتي بايد از پروتئين ها تامين گردد. منابع اصلي پروتئين شامل شير، تخم مرغ و انواع گوشتها (قرمز وسفيد) مي باشند و لازم است كه حتما” از اين مواد غذايي در جيره نظاميان استفاده شود. از حبوبات نيز مي توان جهت تامين بخشي از پروتئين مورد نياز نظاميان استفاده نمود. تركيب غلات و حبوبات مي تواند پروتئين مناسب را براي بدن تامين كند. بعنوان مثال غذاهايي مانند عدس پلو، لوبيا پلو (لوبيا چشم بلبلي، لوبيا قرمز و ….)، عدسي با نان، خوراك لوبيا با نان مي تواند پروتئين مورد نياز بدن را تامين كند. البته بايد توجه داشت كه بهر حال منابع پروتئين حيواني مثل شير، گوشت ها و تخم مرغ بايد در برنامه غذايي روزانه در نظر گرفته شود بطوري كه يك سوم پروتئين دريافتي از نوع پروتئين حيواني باشد.

4- چربي

چربي ها بين 25 تا 30 درصد از كالري دريافتي را تشكيل مي دهند و بديهي است كه با افزايش كالري دريافتي، ميزان چربي رژيم نيز بيشتر خواهد شد. البته اين موضوع به هيچ وجه به معناي پرچرب شدن غذاها و استفاده زياد از انواع روغن نيست. بايد توجه داشت كه حتي گوشتهاي كاملا” لخم، شير و تخم مرغ نيز حاوي چربي هستند كه غير قابل رويت مي باشد. در مورد شير و لبنيات مصرفي بايد توصيه شود كه حتما” از نوع كم چرب باشد، زيرا شير و لبنيات پرچرب موجب افزايش كلسترول بدن مي شود كه خود زمينه ساز ابتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي است.

روغن مصرفي در جيره غذايي نظاميان بايد از نوع روغن مايع باشد به نحوي كه براي سرخ كردن غذا از روغن مايع مخصوص سرخ كردن استفاده شود و براي طبخ ساير غذاها از روغن مايع و يا روغن نباتي نيمه جامد كه ميزان اسيدهاي چرب اشباع و ترانس آن كمتر است و براي مصرف مناسب تر است، استفاده شود كه خطر بروز اختلالاتي همچون افزايش چربي و كلسترول خون كاهش يابد.

همچنين بخشي از چربي مورد نياز را مي توان از مصرف مغزها و دانه هاي روغني نظير بادام، گردو، پسته، فندق، زيتون و امثالهم تامين شود.

5- ريزمغذيها (ويتامين ها و املاح)

ويتامين ها واملاح، موادي هستند كه انسان روزانه به مقادير نسبتا” كمي از آنها نياز مبرم دارد و جهت انجام صحيح فعل و انفعالات شيميايي بدن و حفظ سلامت، ضروري مي باشند.

از آنجايي كه ميوه ها و سبزي هاي تازه بهترين منابع ويتامينها و املاح محسوب مي شوند، ضروري است كه حتما” ‌در جيره غذايي روزانه نظاميان از اين مواد غذايي به مقدار كافي و متناسب استفاده شود تا ضمن حفظ سلامت و شادابي آنان، از سوخت و ساز صحيح كلان مغذيها نيز اطمينان حاصل گردد.

6- تنوع و تكرر وعده هاي غذايي

به منظور حفظ سلامت و روحيه نظاميان، لازم است كه جيره غذايي آنان از تنوع كافي برخوردار باشد و وعده هاي غذايي آنان در دفعات زياد (و مقادير كم در هر وعده) ارائه شود.

يكنواخت بودن برنامه غذايي سبب كسالت و بي توجهي نسبت به تغذيه و در نهايت بروز اختلالات تغذيه اي خواهد شد.

كم بودن وعده هاي غذايي و زياد بودن حجم هر وعده نيز به سوء جذب و بروز اختلالات متابوليك در افراد منجر مي گردد. لذا توجه به تنوع و تكرر وعده هاي غذايي نظاميان، از اهميت به سزايي برخوردار است.

 

منبع: ww w.be hsite.ir

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

بستن