پوست

چگونه دستی سالم و زیبا داشته باشیم؟

phpThumb generated thumbnailjpg

بعد از صورت، دست هر فـردی قابـل رویت تـرین قسمت از بدن اوست. با این حال بیشتر ما مراقبتی که مناسب دست هایمان باشد، انجام نمی دهیم و نسبت به آن بی توجه هستیم درحالی که پوست ظریف و نازک پشت دست ها زودتر از پوست صورت نشانه های پیری را نشان می دهد…

بسیاری از خانم هایی که به طور مرتب کارهای خانه را انجام می دهند یا باغبانی و کشاورزی می کنند، بیشتر از سایرین دست هایشان در معرض آسیب دیدگی است. دست های این افراد به مرور زمان گذشته از خشک شدن و چروک خوردن، دچار لکه های تیره ای می شود. شاید بگویید چاره چیست؟ متخصصان پوست معتقدند که می توان با راه های ساده ای سلامت و زیبایی دست ها را تامین کرد و نگذاشت به راحتی این سلامت و زیبایی از دست برود. این مطلب نگاهی می اندازد به برخی از همین توصیه ها.

● لایه برداری از دست

شاید تا به حال فکر می کردید لایه برداری تنها برای پوست صورت مناسب است در حالی که اگر سری به داروخانه ها بزنید، می بینید لایه بردار هایی برای پوست دست هم ساخته شده است که می تواند دست را از شر سلول های مرده و تیره نجات دهد و آنها را شفاف و زیبا کند.

● ضدآفتاب زدن به دست

ببینید چقدر ساده دست هایمان را فراموش می کنیم در حالی که پوست دست ما هم بسیار در معرض آفتاب است. استفاده از ضدآفتاب مناسب و پوشاندن دست ها با آن به خصوص وقتی خارج از خانه هستید، بسیار مفید و حتی ضروری برای سلامت دست های شماست.

● مرطوب کننده مناسب دست

استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست دستی که دارید، می تواند دست شما را در مقابل بسیاری از آسیب ها بیمه کند. بهتر است همیشه مرطوب کننده ای همراه خود داشته باشید و بعد از شستن دست هایتان از آن استفاده کنید. یکی از مواردی که بسیاری وقت ها فراموش می شود زدن مرطوب کننده بر دست ها قبل از خواب است در حالی که پوست باید همیشه مرطوب باشد و در زمان خواب که آب به پوست دست شما نمی خورد، مرطو ب کننده کمک می کند تا پوست دست شما سالم بماند و شاداب! البته حتما قبل از استفاده از مرطوب کننده دست هایتان را بشویید حتی اگر فکر می کنید تمیز هستند.

● صابون مناسب دست

بسیاری از ما از مایع های بسیار قوی برای شستشو استفاده می کنیم در حالی که این مواد شوینده می توانند بیشترین ضرر را به دست ما بزنند پس علاوه بر اینکه دستکش به دست می کنید تا ظرف هایتان را بشویید حتما از مایع مناسب که خیلی قوی نیست استفاده کنید. این مورد را می توانید روی توضیحاتی که بر بدنه شوینده ها نوشته شده پیدا کنید.

● راه های طبیعی مراقبت از پوست دست

برای نرم کردن دست هایتان می توانید از روغن زیتون یا بادام استفاده کنید. این مواد بسیار کمک می کنند تا پوست نرم و لطیفی داشته باشید که به مرور زمان چروک نخورد، مخلوط روغن زیتون و چند قطره آبلیمو با نوک قاشق خامه، شیر و گلیسیرین هم می تواند به پوست دستتان جلا و نرمی بدهد، مخلوط آب پرتقال و عسل هم می تواند برای دست هایتان مفید باشد. اگر حوصله ساخت این مخلوط ها را ندارید باید بگوییم بسیاری کارخانه ها این کار را انجام داده اند. کرم های پرتقال و عسل و… را ساخته اند که البته ساده است اما هزینه دارد، مخلوط گلاب و گلیسیرین هم می تواند برای پوست دست شما مفید و مناسب باشد و در عین حال که آن را تمیز می کند با ورزش دادن دست سلول های مرده را هم کم کم مجبور به جابجایی می کند، آب خیار هم می تواند برای پوست بسیار مفید باشد. شما می توانید به جای مخلوط گلیسیرین و گلاب از مخلوط آب خیار و گلاب برای شفاف و تمیز کردن دست هایتان استفاده کنید. شستن دست ها با سرکه و لیمو هم می تواند مناسب باشد. در یک ظرف آب، کمی سرکه و کمی آبلیمو بریزید و دست هایتان را در آن قرار دهید.

● پرهیز از ناخن جویدن

زیبایی دست در گروی زیبایی ناخن است و ناخن زیبا هم در دست های زیباست که بیشتر می درخشد پس جدا به زیبایی ناخن هایتان اهمیت بدهید، به هیچ وجه آنها را نجوید که این عادت بسیار زننده است و دست شما را بسیار زشت می کند. علاوه بر اینکه ناخن هایتان را می گیرید حتما آن را با سوهان نیز مرتب کنید. در ضمن زخم های دست و شکستگی ناخن هایتان را جدی بگیرید و سریع آنها را رفع کنید.

● بهترین روش سوهان زدن

خیلی از ما ناخن هایمان را سوهان می زنیم اما روش سوهان زدنمان درست نیست زیرا باید تنها در یک مسیر به ناخن سوهان زده شود نه اینکه از راست به چپ یا از چپ به راست، بعد از اینکه به دست هایتان مرطوب کننده یا روغن زدید چند دقیقه آن را با هم ماساژ دهید. ماساژدادن دست نه تنها خستگی آن را رفع می کند بلکه به جذب مرطوب کننده هم کمک می کند، قرار دادن دست ها در آب ولرمی که کمی نمک یا شکر به آن اضافه کرده اید، هم می تواند خستگی را از دست شما بگیرد، برای تمیز کردن دست هایتان لیف مجزا و نرمی تهیه کنید و به غیر از مواردی که به حمام می روید روزی یک بار دست هایتان خصوصا میان انگشت هایتان را با آن بشویید.

 

برچسب
نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن