مقالات زیست شناسی

کاهش خواب ميزان ابتلا سرطان در زنان را افزایش میدهد

کاهش خواب ، ميزان ابتلا به سرطان در زنان را ۴۷ درصد افزايش مي دهد .

نتيجه يک تحقيق محققان آمريکايي نشان مي دهد در زناني که کمتر از هفت ساعت در شبانه روز خوابيده اند احتمال سرطان ۴۷ درصد بيشتر از زناني است که خواب کافي داشته اند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، محققين آمريکايي در اين تحقيق خود همچنين عنوان کردند که کاهش خواب در زنان اثرات ورزش براي کاهش سرطانهاي زنان را کمتر مي کند.

در اين مطالعه که حدود شش هزار زن را در ايالت مريلند بررسي کرده اند، ورزش و فعاليت بدني در زناني که کم خوابي دارند، قادر به کاهش بروز سرطان نبوده است .

اثرات مثبت ورزش در کاهش سرطان مدتها است که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است .

زناني که در اين مطالعه شرکت داشته اند بين سنين ۱۸ تا ۶۵ بوده و همه آنها فعاليت ورزشي داشته اند.

کارشناسان معتقدند که کاهش خواب بصورت مزمن با چاقي ، ديابت ، افزايش فشار خون ، سکته مغزي ، بيماريهاي قلبي عروقي ، افسردگي ، سيگار کشيدن و استفاده بي رويه از مشروبات الکلي ارتباط دارد.
از طرف ديگر تحقيقات نشان داده که افزايش فعاليت بدني و ورزش مي تواند احتمال سرطانهاي سينه ، روده بزرگ و بسياري از سرطانهاي ديگر را کاهش دهد.
محققين مي گويند که اثرات ورزش بر سيستم ايمني بدن ، کاهش وزن و سطح هورمونهاي بدن مي تواند اثرات مثبت در کاهش سرطان داشته باشد.

بسياري از سرطانهاي زنان شامل سرطان سينه با هورمون رابطه دارد. ورزش از طريق تغيير سطح هورمونهاي بدن مي تواند اين سرطانها را کاهش دهد.

با افزايش سن مقدار خواب کاهش يافته و در کشورهاي صنعتي کم خوابي روز به روز بيشتر مي شود.
مرکز کنترل بيماريهاي آمريکا کم خوابي را يکي از مشکلات بهداشتي پنهاني اين کشور اعلام کرده است .

اثرات مثبت ورزش در صورتي قابل توجه است که حداقل هفته اي سه تا چهار بار بين ۲۰ تا ۳۰ دقيقه راهپيمايي با سرعت بالا يا بصورت دويدن باشد

البته بايد اين نکته را نيز توجه داشت که يک تحقيق ديگر در آمريکا نشان مي دهد که ۷ ساعت و ۳۰ دقيقه خواب ، بسيار مناسب است .

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بستن