مقالات زمین شناسی

ضرورت آموزش مهارت های مطالعه و یادگیری

به نام خدا

ضرورت آموزش مهارت های مطالعه و یادگیری

آیین مقدس اسلام رسالت خود را با خواندن و آگاهی و دانش آغاز كرد و نظامی مبتنی بر ارزشگذاری راستین بر مقام دانش و دانشمند و اندیشه و اندیشمند را بنیان نهاد. كتاب بطور اعم و آثار گرانبهای اسلامی به طور اخص جلوه های زیبای این فرهنگند كه متاسفانه به دلایل چندی از جمله عدم فرصت كافی و وجود درگیریهای گوناگون و عدم وجود برنامه ی استراتژیك تاكنون چندان كه شایسته و بایسته است در این گستره تلاش نورزیده ایم . امروزه علیرغم توسعه فناوری الكترونیك اینترنت و رایانه هنوز كتاب و كتاب خوانی مهمترین شاخصه توسعه یافتگی است و هر ملتی كه وقت بیشتری برای مطالعه میگذارد. مسیر توسعه یافتگی و پیشرفت را آسانتر طی می كند و هر ملتی به هر دلیلی خواه ضعف برنامه ریزی و آموزش و یا علل دیگر از كتاب فاصله داشته باشد به همان میزان هم از توسعه و پیشرفت فاصله دارد و این یك اصل محتوم در سنجش ترقی و توسعه ملتها محسوب می شود. در جانب دیگر هیچ ملتی هم تاكنون بدون توسعه فرهنگی و ارتقا دانش و معلومات عمومی به توسعه صنعتی كشاورزی پزشكی علمی و پژوهشی نرسیده زیرا انسان ها با استفاده از كتاب به دستاوردهای سایر ملل پی بردند و همین اطلاعات آنها را در ترقی و پیشرفت اقتصادی یاری رسانده است بنابر این باید كتاب و كتاب خوانی را یكی از ابزارهای ضروری برای ادامه حیات یك ملت بشمار آورد .

حالا كه ضرورت كتاب خوانی مشخص گردید آموزش روشها و راهبردهای مناسب برای مطالعه باید در برنامه های درسی گنجانده شود و چگونگی استفاده صحیح از فرایندهای یادگیری به زبان كودكان و نوجوانان و در سنین و مقاطع تحصیلی مختلف به آنها آموزش داده شود. بدون شك اگر دانش آموزان به این سو سوق داده و تشویق شوند كه بخشی از شكستهای تحصیلی خود را به عدم استفاده از روشهای درست مطالعه و یادگیری و نه عامل دیگری چون شانس كم استعدادی و دشواری تكلیف نسبت دهند در عین حال روشهای درست به آنها ارائه میشود و آنها می توانند با تلاش پشتكار و مسوولیت پذیری در قبال شكستها موفقیت تحصیلی كسب كنند .

لذا پیشنهاد می كنیم كه دفتر برنامه ریزی و تالیف كتب درسی كتابی را تحت عنوان « آموزش مهارتهای یادگیری و مطالعه » كه جای خالی آن در برنامه درسی محصلان مشهود است برای مقاطع مختلف تحصیلی تدوین نماید و از طریق دوره های آموزشی ضمن خدمت معلمان را در جریان قرار داده و آموزش دهد تا انشاالله شاهد رشد كمیت و كیفیت مطالعه در جامعه ی اسلامیمان باشیم و آنرا به یك فرهنگ تبدیل نماییم .

========================

به نام خدا

چگونه آموزش و پرورش سبکبار مي شود– قسمت 1

وقتي وزير آموزش و پرورش به درستي اعلام مي کند که آموزش و پرورش بايد سبکبار شود، سبکباري را نبايد فقط در کاهش نيروي انساني خلاصه کرد. ساماندهي نيروي انساني بسيار با اهميت است. اما شايد مهم تر از آن حذف وظايف و مسووليت هاي تحميل شده بر اين وزارتخانه است. آموزش و پرورش بايد تبديل به دستگاهي کوچک تر، حرفه يي با وظايف حداقلي شود. در شرايطي که اين دستگاه با مشکلات پيچيده دروني مواجه است به چه دليل بار برگزاري امتحانات هماهنگ و استاندارد براي پذيرش داوطلبان به دانشگاه را بر دوش آموزش و پرورش مي گذارند؟ چرا نگاه نمايندگان به اين وزارتخانه مانند يک بنگاه کاريابي است؟ هنوز آموزش و پرورش بحران ناشي از استخدام 40 هزار نيروي حق التدريس را از سر نگذرانده که دوباره در مجلس هشتم طرح استخدام حق التدريسي ها و آموزشياران نهضت سوادآموزي با دوفوريت به تصويب مي رسد. اين تنها نمونه يي از کارهاي غيرمرتبطي است که بر آموزش و پرورش تحميل شده .

فهرست مشکلات ناشي از اختلاف بين مجلس و دولت در آموزش و پرورش طولاني است. مخالفت اقليت مجلس ششم و برخي نهادهاي خارج از آموزش و پرورش در سال 80 مانع شروع اصلاحات در اين دستگاه شد. ادغام معاونت هاي آموزشي و پرورشي آنچنان رنگ و بوي سياسي گرفت که آن را معادل انحلال امور تربيتي و حذف آموزش هاي ديني از برنامه مدارس معرفي کردند. در حالي که ادغام معاونت ها هيچ بازتابي در مدارس نداشت و مربيان پرورشي در مدارس به کار خود مشغول بودند، در حوزه سياست گفته مي شد امور تربيتي منحل و مربيان از مدارس اخراج شده اند. اجراي ماده 88 قانون بودجه و خريد برخي خدمات مورد نياز از بخش خصوصي و اداره مدارس توسط هيات امنا را به عنوان فروش مدارس دولتي و پولي شدن تحصيل معرفي کردند. مجلس هفتم در يک اقدام سياسي به رغم مخالفت کارشناسان طرح استخدام رسمي 40 هزار نيروي حق التدريس را تصويب کرد و بعداً از اقدام خود پشيمان شد. قانون احياي معاونت پرورشي به قدري غيرکارشناسي بود که با گذشت چند سال هنوز به طور کامل اجرايي نشده است.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن