مقالات زیست شناسی

به بهانه زادروز ضامن آهو و روز محيط‌بان قسمت دوم

به نام خدا

خسروی دبیرزیست آموزشگاه

به بهانه زادروز ضامن آهو و روز محيط‌بان – قسمت 2

محيط‌بان درياچه بزنگان سرخس با اشاره به سختي زياد كار و مزاياي كم و پر خطر بودن شغل محيط‌باني گفت: با وجود ارائه پرونده كامل شكارچيان غيرمجاز، تاكنون موارد متعددي از تبرئه آن‌ها در دادگاه‌ها پيش آمده ‌است، به طوري كه سه بار مجبور به پرداخت ديه‌هاي سنگين شده‌ام.

 

محسن نجار، كارشناس حقوقي اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي در اين باره به خبرنگار محيط زيست ايسنا _ منطقه خراسان، گفت: حداكثر مجازات كيفري ريالي يا جزاي نقدي در بحث شكار و صيد در ايران دو ميليون تومان و مجازات قانوني حبس، 91 روز تا سه سال است كه نسبت به ساير كشورها اصلا قابل قبول و بازدارنده نيست.

وي با بيان اين‌كه آخرين تغييرات در ميزان مجازات كيفري متخلفان شكار و صيد مربوط به سال 75 بوده است، افزود: شدت بازدارندگي اين جريمه‌ها براي همان زمان بوده ‌است نه حالا؛ به طوري‌كه قيمت اسلحه بعضي از شكارچي‌ها چندين برابر اين مجازات است.

وي افزود: آخرين اصلاحات درباره ميزان خسارتي كه شكار غيرمجاز به محيط زيست و طبيعت وارد مي‌كند مربوط به سال 84 است.

وي با بيان اين كه در سال 85 آخرين پروانه‌هاي ويژه شكار و صيد براي قوچ و ميش و كل و بز در ايران صادر شده ‌است، افزود: قيمت اين پروانه‌هاي ويژه تنها 242 هزار تومان بود، آن را با مجوز شكار نوعي قوچ در پاكستان كه در همان سال 50 هزار دلار بوده ‌است، مقايسه كنيد.

كارشناس حقوقي اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي افزود: در اغلب كشورها و حتي كشورهاي نه چندان پيشرفته نيز ارزش حيات وحش و جريمه‌هايي كه براي شكار غير مجاز در نظر گرفته مي‌شود، بيش از اين‌هاست.

وي با اشاره به عدم حمايت كامل از محيط‌بان به عنوان ضابط دادگستري به ايسنا گفت: اگر قضات با نحوه عملكرد محيط‌بان‌ها و با كم و كاستي‌هاي موجود، سختي كار و محدوديت نيرو آشنا باشند و اين واقعيت را درك كنند كه يك شكارچي از هر 10 يا 20 باري كه به شكار مي‌رود تنها يكي دو بار توسط محيط‌بان دستگير مي‌شود، شايد در صدور راي بيشتر از محيط‌بان و محيط زيست حمايت كنند.

وي افزود: نمي‌توان گفت كم‌كاري از قضات است، اما بي‌اعتنايي برخي از آن‌ها به محيط زيست گاهي انگيزه‌ محيط‌بان را براي ادامه كار حفاظت ضعيف مي‌كند.

نجار با بيان اين‌كه آگاهي‌هاي حقوقي محيط‌بان‌ آن قدر نيست كه بتواند در دادگاه‌ها از حق خودش و از محيط زيست دفاع كند، خاطرنشان كرد: يكي از دلايل مهمي كه باعث شده سازمان محيط زيست نتواند نتيجه لازم را در اين خصوص بگيرد، ضعف اطلاعات حقوقي محيط‌بان‌هاست.

وي فعاليت كارشناسان حقوقي در ادارات محيط زيست شهرستان‌ها را براي پيشبرد اهداف سازمان حفاظت محيط زيست ضروري دانست و گفت: براي يك اداره كل با 13 واحد تابعه در شهرستان‌هاي استان خراسان رضوي فقط دو كارشناس حقوقي فعاليت مي‌كنند كه با توجه به حوزه فعاليت وسيع اداره محيط زيست كافي نيست.

وي تصريح كرد: بر اساس ماده 30 قانون شكار و صيد، وزارت دفاع و ساير مقامات صلاحيت‌دار بر اساس تقاضاي سازمان محيط زيست پروانه‌هاي حمل اسلحه كساني كه بر خلاف مقررات شكار عمل نمايند لغو خواهد نمود اما به دليل عدم پيگيري سازمان محط زيست، اين اصل هنوز در مجموعه محيط زيست كشور عرف نشده ‌است لذا كمتر پيش آمده ‌است كه مجوز حمل و صلاحيت حمل اسلحه از شكارچي صلب شود.

كارشناس حقوقي اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي در پاسخ به اين‌كه آيا موردي از تبرئه شكارچي در دادگاه به دليل رابطه‌ها و آشنايي‌ها و جود داشته ‌است يا خير، به ايسنا گفت: اگر در مواردي شكارچي با وجود مدارك و ادله كافي تبرئه شده ما به خودمان اجازه نمي‌دهيم كه بگوييم بر اساس روابط بوده ‌است و اميدواريم برخوردها قانوني و ضابطه‌مند بوده‌ باشد.

به گزارش ايسنا _ منطقه خراسان، 20 محيط‌بان سازمان حفاظت محيط زيست در 25 سال گذشته هنگام انجام وظيفه شهيد شده‌اند. شهيد حسين صادقي، محيط‌بان پاك شيراحمد كه با زبان روزه در ظهر يكي از روزهاي ماه رمضان توسط اشرار به شهادت رسيد، آخرين شاهد مظلوميت محيط‌بان‌هاي خراسان است كه قاتلان او هيچ وقت شناسايي نشدند.

همسر شهيد صادقي تا 9 ماه بعد از شهادتش هيچ حق و حقوقي دريافت نكرد، در حالي كه يك فرزند 4 ساله داشت و باردار هم بود. خانه‌اي كه آن زمان رييس سازمان حفاظت محيط زيست قولش را به او داده‌ و چند وقت بعد گفته ‌بود چنين قولي به كسي نداده ‌است، امروز بعد از گذشت سه سال با همكاري سازمان مسكن به دست همسر شهيد صادقي مي‌رسد…

محيط‌بان با دست خالي مقابل اسلحه شكارچي مي‌ايستد و زخم دادگاه را به جان مي‌خرد تا نسل‌هاي آينده طيعتي سبز و زنده داشته ‌باشند، كاش مقام و ارزش او را بيشتر بدانيم. مقامي كه بيش از همه متعلق به امامي‌ است كه ;ها بود و در آستانه ميلاد فرخنده‌اش قرار داريم.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن