مقالات نجوم و ستاره شناسی

درخشش رويای انوشه انصاری


انوشه انصاری اولین فضا گرد زن دنیا موفق شد رویای خود را به واقعیت برساند رویایی که درخشش توانست  افق مردمان سرزمینش را نیز روشن سازد.او اولین ایرانی است که به ایستگاه فضایی قدم خواهد گذاشت  و پرچم  کشورمان را در فضا به احتزاز در خواهد آورد .

وی در صبح روز ۲۷ شهریور توسط موشک سایوز از ایستگاه فضایی بایکونر با موفقیت به فضا فرستاده شد و در مدار زمین قرارگرفت وی به همراه دوفضانورد دیگر ميخاييل تيورين کاپیتان روسی، مايکل لوپز-الجيريا، مهندس پرواز آمریکایی تا دو روز دیگر به ایستگاه فضایی خواهد رفت .

خبر رفتن یک ایرانی به فضا باورنکردنی است ولی این خبر واقعیت دارد انوشه انصاری اولین فضانورد  ایرانی است که از طریق شرکت پروازهای تفریحی بوسیله سفینه سایوز به فرماندهی ازسکوی فضائی بایکونورspace adventures در کشور قزاقستان به فضا  رفت وی اولین زن توریست در جهان وچهارمین  مسافر فضایی است که اززمین به فضا رفته .ابتدا قراربود که چهارمین مسافر فضایی دایسوکه اونو موتو  ژاپنی باشد ولی وی در معاینات پزشکی با مشکل روبرو شد و انوشه انصاری جای وی را گرفت .

انوشه متولد سال ۱۳۴۷ در تهران است وفارغ التحصیل مهندسی الکترونیک و همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر و الکترونیک از آمریکا میباشد  وی  مو سس  و مدیر شرکت فناوری تله کام (tti) است که در زمره فعالترین و ثروتمندترین  شرکتهای  الکترونیکی  آمریکا میباشد.

انوشه انصاری به خاطر علاقه فراوانش به فضانوردی وبخاطر تشویق شرکتهای خصوصی فضایی به رقابت و تلاش بیشتر برای سفرهای فضایی جایزه ۱۰ میلیون دلاری  ansari Xprize را ارائه نمود این جایزه به شرکتی میرسید که میتوانست به فضا سفر وکمتر از یک هفته پرواز را تکرار کند سرانجام  شرکت spaceship one  موفق به بردن این جایزه شد.

انوشه در طول ۶ ماه دوره  در آکادمی فضانوردی گاگارین روسیه و آکادمی فضایی جانسون در آمریکا از خود مهارت ودقت فراوانی نشان داد و از قول همکارانش بسیار حرفه ای تعلیمات را گذراند وی در کار تحقیقاتی دو آزمایش علمی و همچنین در نصب تلسکوپ درفضا مشارکت دارد.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بستن