مقالات زیست شناسی

داروي جديد مقابله با ايدز

به نام خدا

داروي جديد مقابله با ايدز ساخته شد :

دانشمندان ايتاليايي داروي جديدي را براي درمان بيماري ايدز ساختند که بر پايه توقف آنزيم کليدي تکثير ويروس HIV عمل مي کند.

 

به گزارش مهر، محققان موسس تحقيقات بيولوژي مولکولي ايتاليا داروي جديدي را با عنوان «ايزنترس» ساختند که برپايه مولکولي است که نقش بازدارندگي در توليد آنزيم کليدي دارد که در تکثير ويروس «اچ آي وي مثبت» شرکت مي کند.

اين دارو به سرعت بار ويروسي ارگانيسم را به زير سطح 50 مول بر ميليمتر مي رساند و تا حد چشميگري تعداد لنفوسيتهاي سيستم ايمني را بدون عوارض جانبي که در درمانهاي ضد ويروسي طبيعي است، افزايش مي دهد.

اين داروي جديد براي اولين بار مي تواند آنزيم «انتگراز» را که همراه با پروتئاز به صورت وارونه رونويسي مي شود مسدود مي کند. «انتگراز» يکي از سه آنزيم لازم براي توليد مثل و انتشار ويروس به داخل سلولهاي انسان است.

نتايج آزمايش فاز سوم اين مولکول که روي يک بيمار مبتلا به ايدز انجام شد نشان داد که اين بيمار نسبت به بيماران گروه تحت درمان با «پلاسيبو» (داروي بي اثر) همراه با داروهاي ديگر ضد «اچ آي وي» ، فعاليتهاي ضد ويروسي طولاني تري را بروز مي دهد.

«اچ آي وي» و ايدز تاکنون جان بيش از 25 ميليون نفر را در سراسر دنيا گرفته است و تا به امروز در حدود 35 ميليون نفر از ساکنان زمين با اين ويروس زندگي مي کنند. تنها در سال 2007 در حدود 5/2 ميليون مورد جديد آلودگي به مبتلايان به ايدز افزوده شد.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بستن