بدون مجموعه

استاندارد

به نام خدا

استاندارد

استاندارد و استاندارد كردن، از پايه هاي استوار علم و فن­آوري است كه در پيشرفت صنعت و اقتصاد نقش بسزايي دارد.

استاندارد عبارت از:

«نظمي مبتني بر نتايج ثابت علوم، فنون و تجارب بشري كه به صورت قواعد، مقررات و نظام هايي به منظور ايجاد هماهنگي و وحدت رويه، افزايش ميزان تفاهم، تسهيل ارتباطات، توسعه صنعت، صرفه جويي در اقتصاد ملي و حفظ سلامتي و ايمني عمومي به كار رود ».

انديشه تشكيل سازمان بين المللي استاندارد در  14 اكتبر 1946 ميلادي برابر با 22 مهر 1325 شمسي در نشست ر‌ؤساي  مؤسسه هاي استاندارد در لندن شكل گرفت. مقرّ اين سازمان در ژنو مي باشد. مجمع عمومي سازمان بين المللي استاندارد در سال 1969 م برابر با سال 1347 ش مقرّر داشت كه روز 14 اكتبر برابر با ۲۲ مهر به نام روز جهاني استاندارد تعيين و نام گذاري شود. ايران از سال 1343 به عضويت اين سازمان درآمد و مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، وظيفة تدوين استاندارد ملي در بخش كشاورزي، صنعت، معدن، ارتباطات و مواد غذايي و ….. را بر عهده دارد. اين مؤسسه، جهت حصول اطمينان از رعايت اصول استاندارد در توليد كالا در كشور، حداقل يك بار در ماه از خط توليد كارخانه نمونه برداري مي كند تا ميزان تطابق آنها را با استاندارد تعيين شده بررسي نمايد.

 

دیجی کالا دیجی کالا

شايد بارها شنيده ايد كه اين وسيله استاندارد است يا فلان وسيله استاندارد نبود و اتفاق بدي افتاد هيچوقت فكر كرده ايد كه استاندارد يعني چه ؟

اندازهٔ معمول هر چیز را که بر پایه قرارداد، سنت یا تصمیم سازمانی مبنا و پیمانه اندازه‌گیری درنظر گرفته شده را استاندارد می‌گویند. مثلا وقتي يك خوراكي را مي خريد و علامت استاندارد دارد يعني اينكه اين خوراكي آزمايش شده است و چيز خطرناك يا آلوده اي در آن وجود ندارد و شما مي توانيد با خيال راحت آن را بخوري استاندارد فقط مربوط به مواد غدايي نيست و همه كالاها بايد استاندارد باشند . مثلا اگر كپسول گازي استاندارد نباشد ممكن است منفجر شود و حادثه بيافريند . در مورد هر كالايي، سازنده يا توليد كننده آن بايد يكسري مشخصات را رعايت كند كه بعد مورد آزمايش قرار مي گيرد تا كارآيي آن مشخص شود.

مثلا در مورد اجاق گاز ، حتما بايد كليدهاي روي چراغ گاز هنگامي بچرخد كه كمي آنرا به داخل فشار دهيم .

اينكار، احتمال اينكه كليدها توسط بچه ها چرخانده شود و سبب نشت گاز و حادثه شود، كاهش مي دهد. معمولاً برای بسیاری از کالاها، مواد و مفاهیم یک نمونهٔ استاندارد در نظر گرفته شده است و بقیه مواد یا مفاهیم موجود را با نمونه استاندارد خودش سنجیده و اندازه‌گیری کمیتی یا کیفیتی می‌کنند.

برای نمونه برای درازا، جرم و دیگر واحدهای اندازه‌گیری “استانداردهای اولیه‌”ای تعیین شده که در آزمایشگاه‌های ویژه یا سازمان‌های استاندارد نگهداری می‌شود.

در بیشتر کشورها سازمانی وجود دارد که بر کیفیت کالاها نظارت می‌کند و به نام سازمان استاندارد معروف است.

در ایران موسسه مرجع برای استاندارد موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است.

اولین بار سازمان استاندارد در سال 1947 تاسیس شد.[نیاز به ذکر منبع]البته سازمانهايي هم در سطح جهاني وجود دارد كه مهمترين آنها سازمان بين المللي استاندارد است و كشور ما نيز عضو اين سازمان است . گواهينامه ايزو9000 يك گواهينامه بين المللي است كه نشان مي دهد كه دارنده آن تلاش مي كند تا كيفيت كالا يا خدمات خود را بهتر كند. و اگر شركتي جهت بهتر كردن كيفيت محصولاتش قدمي برندارد ، گواهينامه ايزو9000 را از آن شركت پس مي گيرند استاندارد باعث مي شود كه ما با خيال راحت، كالاي مورد نياز خود را بخريم و بدانيم كه خطري ما را تهديد نمي كند . اگر استاندارد نباشد ، زندگي بسيار پر خطر و حادثه آفرين خواهد شد. اجراي استانداردهاي ملي ايران به نفع تمام مردم و اقتصاد كشور است و باعث افزايش صادرات و فروش داخلي و تأمين ايمني و بهداشت مصرف كنندگان و صرفه جوئي در وقت و هزينه ها و در نتيجه موجب افزايش درآمد ملي و رفاه عمومي و كاهش قيمتها مي شود روز 22 مهر روز جهاني استاندارد است مواردي كه شامل استاندارد مي شوند به گروههاي زير تقسيم مي شوند 1- مواد غذايي ، بهداشتي و دارويي 2- شيميائي و سلولزي 3-فلز و ريخته گري 4-ماشين آلات و تجهيزات 5-مواد معدني غيرفلزي ، مثل نمك 6-ارتباطات ، الكترونيكي و الكتريكي 7-وسايل نقليه موتوري 8-بافندگي و چرم و پوشاك 9-سرويسهاي مهندسي

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن