بدون مجموعه

توصیه های بهداشتی به کاربران کامپیوتر

توصیه های بهداشتی به کاربران کامپیوتر

 

قسمت اول:بیماریهای چشم


CVS چيست ؟

تقريباً 4/3 کسانيکه زياد با کامپيوتر کار مي‌کنند گرفتار اين علائم هستند. به نظر مي‌رسد با فراگيرتر شدن بکارگيري کامپيوتر در محل‌هاي کار و حتي در خانه‌ها تعداد کسانيکه از CVS رنج مي‌برند رو به افزايش باشد. علائم CVS

دیجی کالا دیجی کالا

مهمترين علائم CVS عبارتند از : خستگي چشم ، خشکي چشم ، سوزش ، اشک ريزش و تاري ديد. CVS همچنين ممکن است سبب درد در گردن و شانه‌ها نيز بشود. چشم انسان حروف چاپي را بهتر از حروف نمايش داده شده بر روي مانتيور مي‌بينند. علت اين امر اين است که حروف چاپي کنتراست بيشتري با صفحه سفيد زمينه داشته و لبه‌هاي آنهاواضح‌تراست حال آنکه درمورد صفحه مانيتور چنين نيست و لبه‌ها به وضوح حروف چاپي نيستند بلکه حروف از يک مرکز با کنتراست بالا شروع شده و به تدريج کم رنگ‌تر مي‌شوند وپس ازتبديل به خاکستري کمرنگ ناپديد مي‌گردند.بنابراين لبه‌هاي حروف بر روي صفحه مانيتوروضوح حروف چاپي را ندارد. يکي از مهمترين دلايل خشکي و سوزش چشم هنگام کار با کامپيوتر کاهش ميزان پلک زدن است بطوريکه افراد هنگام کار با کامپيوتر تقريباًیک پنجم حالت عادي پلک مي‌زنند. اين مسأله به همراه خيره شدن به صفحه مانيتور و تمرکز بر روي موضوع کار سبب مي‌شود تا پلک‌ها مدت بيشتري وا بمانند و در نتيجه اشک روي سطح چشم سريعتر تبخير مي‌شود.

1. سعي کنيد بطور ارادي پلک بزنيد. اين کار سبب مي‌شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود. در صورتيکه مشکل شما شديد باشد مي‌توانيداز قطره‌هاي اشک مصنوعي استفاده کنيد.

2. مرکز مانيتور بايد حدود 10 تا 20 سانتي‌متر پايين‌تر از چشمان شما باشد. اين وضعيت علاوه بر اينکه باعث مي‌شود پلک‌ها پايين‌تر قرار گيرند و سطح کمتري از چشم در معرض هوا باشد. از خستگي گردن و شانه‌ها نيز مي‌کاهد. در اين موارد هم بايد مانتيور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلي را نسبت به ميز کار تنظيم کرد بطوريکه ساعد شما هنگام کار با keyboard موازي با سطح زمين باشد.

3. مانيتور خود را طوري قرار دهيد که نور پنجره يا روشنايي اتاق به آن نتابد. هنگام کار با کامپيوتر سعي کنيد پرده‌ها را بکشيد و روشنايي اتاق را نيز به نصف وضعيت معمولي کاهش دهيد. اگر از چراغ مطالعه بر روي ميز خود استفاده مي‌کنيد آن را طوري قرار دهيد که به صفحه مانيتور يا چشم شما نتابد. همچنين مي‌توانيد از صفحه‌هاي فيلتر نيز بر روي صفحه مانيتور استفاده کنيد. تابش نور به صفحه مانيتور سبب کاهش کنتراست و خستگي چشم مي‌شود. اين مسأله بخصوص زمانيکه زمينه صفحه تيره باشد شديدتر خواهد بود.

4. به چشمان خود استراحت دهيد. سعي کنيد هر 5 تا 10 دقيقه چشم خود را از مانيتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانيه به نقطه‌اي دور نگاه کنيد. اين کار سبب استراحت عضلات چشم مي‌شود. همچنين به شما وقت مي‌دهد پلک بزنيد و سطح چشم شما مرطوب شود.

5. اگر مجبوريد که متناوباً به يک صفحه نوشته و مانيتور نگاه کنيد (خصوصاً در مورد تايپيست‌ها) ممکن چشم شما خسته شود زيرا بايد تطابق خود را تغيير دهد. براي جلوگيري از اين مساله سعي کنيد صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانتيور قرار دهيد. براي اينکار مي‌توانيد از Copyholder استفاده کنيد.

6. فاصله مانتيور با چشمان شما بايد 50 تا 60 سانتي‌متر باشد.

7. روشنايي و کنتراست مانيتور خود را تنظيم کنيد. ميزان روشنايي مانتيور بايد با روشنايي اتاق هماهنگي داشته باشد. يک روش براي تنظيم روشنايي مانيتور اين است که به يک صفحه وب با زمينه سفيد نگاه کنيد. اگر سفيدي صفحه براي شما مثل يک منبع نور است روشنايي مانيتور زياد است وبايد آن را کم کنيد. در مقابل،‌ اگر صفحه کمي خاکستري به نظر مي‌رسد روشنايي را کمی زیاد کنيد. در مجموع روشنايي بايد در حدي باشد که چشمان شما احساس راحتي کنند. کنتراست مانيتور بايد حداکثر باشد تا لبه‌هاي حروف بيشترين کنتراست را با نوشته خود پيدا کند.

8. اگر علي رغم رعايت توصيه‌هاي گفته شده باز هم دچار علائم CVS هستيد مي‌توانيد از عينک‌هاي مخصوص استفاده کنيد زيرا گاهي مشکل در ديد متوسط است. ما بطور معمول کمتر از ديد متوسط استفاده مي‌کنيم زيرا بيشتر اوقات يا اشياء دور را نگاه مي‌کنيم و يا اشياء نزديک. ولي مانيتور کامپيوتر دقيقاً در فاصله‌اي از چشم قرار مي‌گيرد که مربوط به ديد متوسط است. اگر شما عينکي هستيد عينک شما به احتمال زياد براي کار با کامپيوتر مناسب نيست زيرا ديد متوسط را اصلاح نمي‌کند. براي دريافت عينک مناسب کامپيوتر به چشم پزشک مراجعه کنيد.

9. هنگام کار با کامپيوتر سعي کنيد گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهيد. قوز کردن هنگام کار طولاني با کامپيوتر سبب دردهاي گردن و شانه‌ها مي‌شود. اگر پشتي صندلي شما قابل تنظيم است آن را طوري تنظيم کنيد که کاملاً به پشت شما بچسبد. همچنين ارتفاع صندلي خود را طوري تنظيم کنيد که کف پاها روي زمين قرار داشته و زانوي شما در زاويه 90 درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse بايد پايين‌تر از آرنج و نزديک به دستان شما قرار داشته باشد.


قسمت دوم:بیماریهای پوستی وتنفسی

 

مشکلات پوستي

ولتاژ زياد لامپ تصوير، باعث توليد ميدان الکترو استاتيک و بارهاي الکتريکي مثبت در سطح خارجي صفحه نمايش مي‌شود. در ميدان بين بارهاي مثبت و صورت اپراتور، گرد و خاک و ذرات در تمامي جهات حرکت مي کنند. اگر چه ميزان گرد و خاک و ذرات بسته به نوع تهويه اتاق، ‌کفپوش و عوامل ديگر تغيير مي‌‌کنند اما هميشه وجود دارند. جريان بارهاي مثبت حاصل در اين ميدان،‌ ممکن است در کساني که حساسيت پوستي دارند، باعث خشکي پوست دست و صورت و ترک خوردن آن شود. همچنين بررسي‌هايي صورت گرفته است که نشان مي‌دهد در افرادي که از حساسيت‌هاي پوستي شکايت مي‌کنند و هنگام کار بيشتر تحت فشار فکري و عصبي قرار دارند، اين فشارها و استرس‌ها مي‌تواند باعث تغييرات هورموني مانند تيروکسين (هورمون غده تيروئيد) و پرولاکتين (هورمون هيپوفيز قدامي) و همچنين ضايعات پوستي شوند البته عوامل شخصي هم دربروزاين ضايعات دخالت دارند.
استرس و مشکلات عصبي، رواني حجم کار زياد در محيط کار مي‌تواند منجر به بروز مشکلات رواني شود البته گفتني است، کار با رايانه افسردگي به همراه نمي‌آورد بلکه حجم زياد کار در ايجاد استرس رواني نقش دارد.

تنفس گازهاي مضر

بدنه رايانه و نمايشگرها بر اثر گرم شدن، بوي مخصوصي از خود متصاعد مي کنند. از جمله اين بوها گاز ديوکسين است که به‌وسيله بدنه رايانه (بر اثر حرارت) و صفحه نمايشگر توليد مي‌شود. اين مواد به عنوان مواد ضد حريق در بدنه نمايشگر و بردهاي رايانه به کار مي‌روند. همچنين گاز ازن هنگام کار چاپگر ليزري توليد مي‌شود که به بافت مخاطي بيني، چشم و گلو آسيب مي‌رساند. بنابراين، رعايت استانداردهاي مربوط در اين باره از سوي واردکنندگان يا توليدکنندگان رايانه ضروري به‌نظر مي‌رسد.

خطر غبار روي صفحه مانيتور

غبار روي صفحه مانيتور و تلويزيون سمي ترين و آلوده ترين  غبار ها است به گزارش شبکه خبر پژوهشگران معتقدند غبار روي مانيتور رايانه ها داراي مواد شيميايي موثر در بروز اختلال توليد مثل و بيماريهاي عصبي است که مي تواند بسيار خطر آفرين باشد.اين غبار ها در مانيتور هاي صفحه مسطح يا در اصطلاح فلت بسيار سمي تراست.پژوهشگران توصيه کرده اند کاربران رايانه از تماس دست با صفحه مانيتور خودداري کنند و يا هر يک روز در ميان صفحه ي آن را با دستمال مرطوب پاک کنند.

پيشگيري بهتر از درمان

بايد اذعان کرد، کار با رايانه کسي را بيمار نکرده و عوارضي به همراه نمي‌آورد بلکه رفتارهاي ناصحيح و غيراصولي، درجه تا‡ثيرپذيري منفي را در کار با رايانه افزايش مي‌دهد و شخص را دچار عوارض مختلف مي کند. رعايت اصول بهداشت کار، شرط درست و صحيح کار با رايانه است که در اينجا به برخي از اين اصول اشاره مي‌کنيم:

*‌ کساني که با رايانه کار مي‌کنند، زمان استخدام و شروع به کار و سپس به طور سالانه (در قالب معاينات دوره‌اي) بايد از سوي متخصصان چشم يا بينايي‌سنجي مورد معاينه و آزمايش‌هاي لازم قرار گيرند.

*‌ در معاينات قبل از استخدام و دوره‌اي، بايد به عوارض و بيماري‌هاي مفصلي و عضلاني توجه شود و کارکناني که به دردهاي مفصلي، کمردرد، شانه‌درد و… مبتلا شده‌اند، بايد به سرعت به پزشک طب کار يا ساير متخصصان مراجعه کنند.

*‌ محدوديت کار با رايانه نبايد فراموش شود و لازم است با استراحت‌هاي کوتاه‌مدت بين کار همراه باشد. متخصصان توصيه مي کنند براي هر يک ساعت کار مداوم، ‌15 دقيقه استراحت درنظر گرفته شود.

هنگام استراحت بين کار بايستيد، قدم بزنيد و فکر خود را به موضوعات ديگر متمرکز کنيد. ماهيچه‌هاي خود را شل و سپس آنها را بکشيد و وضعيت آنها را تغيير دهيد. نرمش هنگام استراحت و بين کار سودمند است. براي رفع خستگي مي توان از حرکات کششي استفاده کرد. به منظور کاهش خستگي چشم بايد هر چند مدت يک بار به نقطه اي در فواصل دور نگاه کنيد. هنگام کار با رايانه اگر بدن کشيده باشد و سر بالا نگاه داشته شود و شانه ها آويزان باشد، بالاتنه در راحت‌ترين حالت قرار خواهد گرفت، چرا که بد نشستن انجام کار را سخت تر کرده، منجر به خستگي ماهيچه ها و ايجاد عوارض مي‌شود.

*‌ روشنايي محل کار بايد مخلوطي از نورسفيد و زرد باشد و ترجيحاً از لامپ مهتابي استفاده شود و شدت آن حدود 300 لوکس باشد. ميز کار بايد طوري قرار گيرد که روشنايي لامپ‌هاي سقف در طرفين قرار گيرد. از قرار دادن ميز در محلي که نور لامپ مستقيماً در برابر کاربر است، بايد خودداري شود. زمان استفاده از روشنايي طبيعي نيز نبايد صفحه مانيتور در برابر پنجره قرار گيرد.

*‌ براي به حداقل رساندن فشار بر گردن و کمر، استفاده از گيره‌ اوراق يا کاغذ گير لازم است. دماي 19 تا 23 درجه سانتي‌گراد و رطوبت حدود 50 درصد براي هواي اتاق کار مناسب است. به منظور رفع آثار سوء گازهاي توليد شده از رايانه و تجهيزات جانبي، بهتر است با باز کردن در و پنجره يا تعبيه دستگاه تهويه، هواي اتاق به طور مرتب عوض شود.

 


قسمت سوم:بیماریهای مفصلی وعضلانی

عوارض مفصلي و عضلاني

از ديگر عوارض کار با رايانه، دردهاي عضلاني و درد مچ دست و بازوهاست. درد گردن و کمر و در درازمدت، خميدگي پشت، از عوارض ديگر کار زياد و طولاني با رايانه است. معمولاً کاربران رايانه ساعدها، دست ها، بازوان، پشت و گردن خود را در حالت ثابت قرار مي دهند و اين کار باعث وارد شدن فشار زياد در زمان طولاني، روي ماهيچه‌ها و تاندون‌ها مي‌شود و در نهايت، مي‌تواند به مشکلات عضلاني و مفصلي منجر شود. در اين رابطه، عوامل ارگونوميکي نظير بار کاري، حرکت تکراري، طرز نشستن، زاويه ديد، وضعيت ميز و صندلي، ارتفاع صفحه کليد و مانيتور، وضعيت نور، سرعت تايپ، نداشتن آرامش رواني و… مي‌توانند از عوامل خطرساز باشند.

سندرم تونل مچ دست ودردهاي گردن يا پشت

با استفاده زياد از کامپيوتر مي توانيد به سندرم تونل مچ يا دردهاي گردن يا پشت مبتلا شويد. در اين مقاله مي خواهيم در مورد انواع بيماري هاي ناشي از حرکات و فشارهاي مکرر صحبت کنيم.

به نظر مي رسد که تقريباً همه ي جوانب زندگي ما وابسته به استفاده از کامپيوتر است. به همين دليلي است که امروزه بيماري هايي ناشي از فشارهاي تکراري يا RSL متداول تر شده است. يکي از مهمترين انواع اين بيماري ها سندرم تونل مچ و تاندونيت است. هرچند RSL هم مي تواند در مشکلات گردن، شانه و کمر و پشت بروز کند. استفاده از کامپيوتر بيش از چند ساعت در روز مي تواند باعث ابتلا به اين مشکلات شود. همچنين کيبوردهايي که براي بالا بردن سرعت تايپ استفاده ميشوند و استفاده مداوم از موس مي تواند باعث صدمه زندن به تاندون ها، عصب ها و بافت هاي دست شود.

در مراحل اوليه، خستگي، بيحسي و ناراحتي عمومي در محل آسيب ديده احساس مي شود. خارش، سردي و بي حسي نيز در دست ها احساس مي شود. همچنين ممکن است احساس ناتواني و هماهنگي در دست ها کنيد. حتي ممکن است از فرط درد شب ها از خواب بيدار شويد و قسمت آسيب ديده نياز به ماساژ دادن پيدا کند. اين علائم معمولاً بعد از فعاليت طولاني رخ مي دهد و پس از اتمام کار خود به خود برطرف مي شود. هرچند در طول زمان ناحيه ي آسيب ديده حساس تر و آسيب پذيرتر ميشود و حتي فعاليتي غير مرتبط با آن ناحيه هم باعث بروز درد در آن شود. اگر اين عارضه مورد درمان قرار نگيرد، خيلي زود وخيم تر خواهد شد.

بهتر است اگر يکي از اين علائم را در خود مشاهده کرديد، سريعاً اين مسئله را با مشاور پزشکي خود در ميان بگذاريد. درمان فوري احتمال عوارض وخيم تر را کاهش خواهد داد. بنا بر نواحي آسيب ديده، درمان RSL ترکيبي از درمان ها، حتي شکسته بندي کردن مچ و دست  است. در موارد وخيم تر ممکن است عمل جراحي هم مورد نياز باشد. نوع درمان و شدت آسيب ديدگي در هر بيمار متفاوت است.

راه هاي بسياري براي پيشگيري از اين آسيب ها وجود دارد. يکي از آن ها اين است که مانيتور را دورتر و پايين از محل نشستن خود قرار دهيد. صندلي و کيبوردتان بايد طوري تنظيم شوند که ران ها و ساعدتان روي هم قرار گيرند. اگر ارتفاع ميز مانع اين است، بهتر است که کيبورد را روي پايتان قرار دهيد.

حتماً صاف بنشينيد و از غوز کردن پرهيز کنيد. نبايد طوري بنشينيد که نياز باشد براي دسترسي به کيبورد يا خواندن آنچه روي مانيتور است به جلو خم شويد. هر از چند گاهي کمي جا به جا شويد يا بلند شده و کمي قدم بزنيد.

يکي از اشتباهات متداول اين است که مراقب طريقه ي قرارگيريمان نيستيم، به ويژه قرار گرفتن مچ ها و پشتمان. مچتان نبايد هنگام تايپ کردن روي جايي قرار بگيرد يا خم شود. هر از چند گاهي به مچ ها بايد استراحت بدهيد.

يکي ديگر از اشتباهات در رابطه با استفاده از کيبورد هنگامي است که مي خواهيم از بعضي دستورها مثلاً ‘CTRL-F’ يا ‘ALT-c’استفاده کنيم. در اين مواقع ممکن است بخواهيد از يک دست استفاده کرده و انگشتتان را براي تماس با دکمه ي ديگر امتداد بدهيد. استفاده ي مداوم و طولاني از اين حرکات ممکن است باعث بروز مشکل در دست ها و انگشتانتان شود. حتماً براي تايپ کردن از هر دو دستتان استفاده کنيد.

براي جلوگيري از مشکلات کمر و پشت، حتماً صاف پشت کامپيوتر بنشينيد. اگر لازم بود مي توانيد از يک بالشتک تکيه گاه هم استفاده کنيد. هر از چند گاهي وضعيت نشستن خود را بررسي کنيد.

هنگام تايپ کردن از فونت مناسب استفاده کنيد تا نيازي نباشد که براي خواندن مطالب به جلو خم شويد يا قوز کنيد. از رنگ هاي مناسب نيز استفاده نماييد تا باعث ناراحتي چشمانتان نشود.

قرار دادن دستگاه موس نزديک به کيبورد نيز مي تواند از بعضي ناراحتي ها و مشکلات مربوط به گردن و شانه جلوگيري کند.

هنگام استفاده از بازي هاي کامپيوتري نيز رعايت اين نکات ضروري است.

بالا بردن قدرت و انعطاف بدني، ميزان خستگي بدن را کاهش مي دهد. پس همواره ورزش کنيد.

بعد از اتمام يک روز بلند کاري، در يک وان آب گرم دراز بکشيد، يا دوش آب گرم بگيريد. اين خستگي شما را از بين خواهد برد.

اين موارد را براي فرزندانتان نيز رعايت کنيد و حتماً به آنها خاطر نشان شويد که اين نکات را رعايت کنند تا مشکلي ايجاد نشود . 

قسمت چهارم:  اعتیاداینترنتی


اعتياد اينترنتي

هنگامي كه مرور كردن وب، ايميل زدن، بازي، خريد، دريافت موسيقي، و چت كردن با كار و يا زندگي اجتماعي يك فرد تداخل ايجاد كنند، زماني است كه مشكل آغاز شده است.

ساعت ۱۱:۳۰ شب است. بسيار خسته است، به طوري كه چشمانش باز نمي‌شوند. فردا هم از همان اول صبح كلي كار دارد. اما مگر مي‌تواند بدون چك كردن ايميل‌هايش بخوابد؟ پاي رايانه‌اش مي‌نشيند و به اينترنت وصل مي‌شود. با خود مي‌گويد: فقط نيم ساعت. بعد مي‌خوابم. چند ايميل چك مي‌كند و چندتا هم جواب مي‌دهد. دو سه نفر از دوستانش آن‌لاين هستند. شروع به صحبت با او مي‌كنند. همزمان مشغول خواندن خبرهاي روز در سايت‌هاي مختلف است. ناگهان به طور تصادفي چشمش به گوشه پاييني سمت چپ مانيتور مي‌افتد و ساعت سيستم را مي‌بيند. ساعت ۲:۳۰ بامداد است و او هنوز بيدار است.

تا به حال اين اتفاق براي شما افتاده است؟ اگر پاسخ مثبت است، بايد بگويم كه علائم يك بيماري اينترنتي يعني اعتياد به وب يا WebAddiction در شما به چشم مي‌خورد.

روانشناسان و محققان در نقاط مختلف جهان مشغول بررسي اين مشكل هستند، تا افراد مقدار زماني را پشت رايانه‌هايشان به سر ببرند كه مشكلي براي آنها پيش نياورد. مطابق تحقيقات جديدي كه در دانشگاه فلوريدا انجام شده و در تاريخ ۷ آگوست منتشر شده است، براي تست اعتياد به وب بايد به ۵ سوال پاسخ داد و براي به خاطر سپردن اين ۵ سوال بايد كلمه Mouse را كه حرف ابتداي اين سوالات است، در ذهن ثبت كرد.

اين نكات و سوالات عبارتند از:

۱) گذراندن زمان بيش از زمان مورد نظر روي اينترنت)

(More Than intended time spent online)

۲) غفلت از ساير مسئوليت‌ها)

(Other responsibilities neglected)

۳) تلاش‌هاي ناموفق براي كاهش مدت حضور روي شبكه)

(Unsuccessful attempts to cut down)

۴) يك ناسازگاري مهم در روابط به علت استفاده از اينترنت)

(Significant relationship discord because of use)

۵) اشتياق و تفكر بيش از حد در زمان عدم حضور روي شبكه)

(Excenssive thoughts or anxiety when not online)

محققان دانشگاه فلوريدا اين نكات را پس از ارزيابي روانشناسانه حضوري و رودررو روي ۲۰ داوطلبي كه احساس مي‌كردند دچار اين مشكل هستند و ۱۷ دانشجو با سطوح مختلف استفاده از اينترنت، به دست آوردند. داوطلبان همگي افرادي بودند كه در هفته بيش از ۳۰ ساعت آنلاين بودند و مدت زمان استفاده غير ضروري آنها از اينترنت ۱۰ برابر بيش از زمان مورد استفاده براي كار يا تحصيل بود.
جالب است بدانيد مطابق تحقيقات انجام شده حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد از وابستگي شديد و اعتياد به وب و اينترنت، در محل كار ايجاد مي‌شود كه اين نكته نشان مي‌دهد اين عده از افراد براي شركت در فعاليت‌هايي كه ربطي به كارشان ندارد، حقوق مي‌گيرند. بنابراين تحقيقات، هركارمند بيش از يك روز كامل كاري را در هر هفته به مرور صفحات وبي مي‌پردازد كه ربطي به كارش ندارد.

از طرف ديگر، سر زدن به سايت‌هاي مختلف و گوناگون از سوي كارمندان باعث به خطر افتادن شبكه‌هاي داخلي شركت‌ها مي‌شود و احتمال نفوذ ويروس، كرم‌هاي اينترنتي و كدهاي خطرناك را به اين شبكه‌ها بالا مي ‌برد.

مشكل ديگري كه در اين مواقع ايجاد مي‌شود، ترافيك بالاست. هنگامي كه يك يا چند نفر از كارمندان مثلا در حال ديدن يك فيلم يا گوش دادن به يك آهنگ از روي شبكه هستند. ترافيك ايجاد شده باعث مي‌شود تا ساير افراد دسترسي سريع و مناسب به اينترنت نداشته باشند.

اين دلايل باعث مي‌شود تا شركت‌هاي مختلف به فكر استفاده از فايروال و كنترل دسترسي كاركنان به اينترنت بيفتد تا بتوانند كارايي را بالا ببرند و امنيت شركت خود را حفظ كنند.

سال 1995 روانپزشکي به نام گلدبرگ ، اعتياد جديدي را کشف کرد و با مردمي

روبرو شد که براي زل زدن به مانيتور، خانواده را رها کرده اند. اين مردم ترجيح مي دادند که وقت خود را با کامپيوتر و اينترنت، در محيط مجازي بگذرانند. شباهت هاي بسياري بين اين نوع اعتياد و اعتياد به مواد مخدر و الکل وجود دارد. متخصصان بهداشت رواني در حال تحقيق بر روي کساني هستند که بيش از اندازه آنلاين مي شوند و از نظر تعداد رشد فزاينده اي دارند. در بعد روانشناختي، اينترنت در کنار فوايد غيرقابل انکارش، مي‌تواند براي کاربران آسيب هاي جدي متعددي از جمله هويت نامشخص، اضطراب، افسردگي و انزوا، اعتياد به اينترنت و به خصوص اعتياد به به چت به همراه داشته باشد. بنابر يک گزارش ، برخي از آمريکايي ها تا جايي به اينترنت اعتياد پيدا کرده اند که روزانه بيش از 18 ساعت از وقت خود را با اينترنت مي‌گذرانند. اين بيماري در آمريکا به جايي رسيده است که دولت و خانواده ها دست به دامن کليساها شده اند(کليساها نفوذ بسياري بر زندگي آمريکايي ها دارند) سرپرست مرکز درماني اعتياد دانشگاه استنفورد مي گويد:” اگر فردي متوجه شد که قادر نيست يک روز را بدون استفاده از آن سپري کند، شکي نيست که اين فرد به استفاده از اينترنت معتاد شده است.” اعتياد به اينترنت در سال اوليه چندان جدي گرفته نمي شد ولي با رشد روزافزون مبتلايان ، رسما به عنوان يک اعتياد معرفي شد و در بعضي کشورها، کلينيک هاي مخصوصي براي درمان مبتلايان به اين نوع اعتياد داير گشت. از جمله اين کشورها مي توان به چين، آمريکا وآلمان اشاره کرد که به علت تعداد زياد کاربران اينترنت، داراي بيشترين معتادان به اينترنت هستند. آلمان با حدود 30 ميليون کاربر بيش از يک ميليون معتاد به اينترنت دارد يا در چين از 94 ميليون کاربري که از اينترنت استفاده مي کنند، 2/5 ميليون نفر به اينترنت معتادند. با رشد روزافزون اين پديده، کشورها اندک اندک وارد مقوله ي مبارزه با آن مي شوند. در همين راستا سال گذشته مرکز ترک اعتيادي در چين ايجاد شد تا اين کاربران را به سوي زندگي بهتر سوق دهد و دولت هم در حال تصويب قوانيني است تا پدر و مادرها مسوولانه تر برفرزندان خود نظارت داشته باشند. اينترنت محدود به مرزها نيست.اعتياد به اينترنت هم نمي تواند محدود به کشورها باشد. ويروس هاي مجازي حد و مرز نمي شناسند، بيماري هاي مجازي نيز چنين اند. چقدر پيش

مي آيد که پيش از ديسکانکت شدن به خود بگوييد فقط چند دقيقه ديگر؟ هنگام شلوغي خطوط، چقدر تلاش مي کنيد تا به اينترنت وصل شويد؟ تا چه حدي اتصال به اينترنت را از ديگران مخفي مي کنيد؟ کانکت بودن را چقدر به بيرون رفتن ترجيح مي دهيد؟ نکند شما معتاد هستيد؟؟؟

بعد از ده – پانزده سال مطالعه روانشناسان بر روي عواقب استفاده زياد از اينترنت، مثلا درباره موضوعاتي مثل اعتياد اينترنتي، حالا هفته نامه نيوساينتيست نتيجه کار پژوهشگران در رشته هاي مختلف روانشناسي را تحت عنوان “هشت بيماري اينترنتي” منتشر کرده است :

عنوان اولين بيماري جستجوي خود است اين بيماري برخي از مردم و احتمالا، بسياري از جماعت روشنفکر و روزنامه نگار را شامل مي شود. ظاهرا مبتلايان به اين بيماري دائم در اينترنت دنبال اسم خودشان مي گردند. اينکه چند نفر و از کجا به وبلاگ يا سايتشان لينک داده اند براي آنها بسيار مهم است و مدام کنتور سايتشان را چک مي کنند و احتمالا از کمبود يا افزايش بازديدکنندگان دچار استرس مي شوند.

خودافشاگري وبلاگي مساله ديگري است که محققان آن را يک بيماري خوانده اند.

گروهي از مردم رازها و اسراري را که معمولا شخصي و خصوصي قلمداد مي شود روي وبلاگ هايشان افشا مي کنند که دامنه اش از عکس هاي خصوصي گرفته تا روابط خصوصي امتداد دارد.

اينترنت گردي از همه جا، گوگل بازي مفرط، اعتياد به ويکي پديا، آشغال جمع کني اينترنتي، دلبستگي به آلبوم عکس افراد ناشناس و خود بيمار پنداري اينترنتي، نام بقيه بيماري هاي اينترنتي است که ممکن است نصيب وبگردهاي حرفه اي شود.

محقق:مریم سعیدی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن