گردشگری

روستای دره بید اصفهان مملو از لاله های واژگون + تصویر

استان اصفهان و شهرهای اطراف آن به دلیل وجود رودخانه زاینده رود خاستگاه روستاهای زیبایی بوده است. یکی از اینروستاها دره بید است.دره بید (یا دره بید) روستایی در شهرستان فریدن است. نام روستا برگرفته از درخت های وحشی بید است که روستا را دربرگرفته است.

روستای دره بید

روستای دره بید با مناظر زیبا و دیدنی

 

محل پیشین روستا در هشت کیلومتری شمال منطقه فعلی روستا بوده که ساکنین آن در یک قلعه ای زندگی می کردند که به واسطه برج و بارو از آن محافظت می شده و برای اینکه از شر دشمنان در امان باشد. این قلعه را بر روی یک تپه بناکرده بودند و به خاطر اینکه در بالای این روستا یک دره سرسبز و پر از چشمه های گوارا و معدنی بوده، مقداری از این آب چشمه ها را به واسطه لوله های سفالی که به آن ها گنگ می گفتند، لوله کشی کرده و از کیلومترها بالاتر به داخل روستا آورده و از سیستم آب لوله کشی بهره مند بودند که کاملا هم بهداشتی و سالم بود. آثار این لوله های سفالی تا چندین سال پیش هم موجود بود.

تاریخچه روستا دره بید

ساکنین این روستا بعد از اینکه اسلام وارد سرزمین ایران می شود، به دین اسلام درآمدند و حتی تا زمان ولایت عهدی امام رضا نیز در همانجا ساکن بودند که تعدادی از سکه های ضرب شده در آن زمان نیز چند سال پیش در محل قدیمی آنجا یافت شده و قبرهای قدیمی آن ها نیز هنوز همانجا وجود دارد که نشان از مسلمان بودن آن ها است.

روستای دره بید

روستای دره بید با مناظر زیبا و دیدنی

 

دیجی کالا دیجی کالا

روستا بر اثر شرایط اقلیمی یا حمله دشمنان آن روستا از بین رفته و مردمان آن نیز از آنجا کوچ کرده و به محل فعلی روستا آمده اند و با آمدنشان نیز قناتی حفر کردند که سرچشمه آن در کنار محل قدیم روستا بوده و آن ها توانسته بودند آب آن را در فاصله هشت کیلومتر پایین تر و در همان جای جدیدی که سکنا گزیدند، برون بیاورند که هم برای آب شرب از آن استفاده می کردند هم برای کشاورزی.

در زمان شاه عباس اول تعدادی از خوانین خراسان که اصلیتی عرب داشتند، به این روستا تبعید شدند و به واسطه اینکه از تمکن مالی بالایی برخوردار بودند، اقدام به ساخت عمارتی بزرگ با هفت طبقه کردند. این ساختمان بسیار مجلل و به سبک معماری دوران صفویه با مصالحی از آجر و ساروج ساخته شد و در اطراف آن دیوارهای بلند با برج و بارو جهت محافظت از دست دشمنان ساخته و تمام ساکنین روستا به داخل این قلعه برده شدند که کاملا محافظت شده بوده و ساکنین آن می توانستند ماه ها بدون اینکه از قلعه خارج شوند، بدون هیچ مشکلی به زندگی ادامه دهند.

روستای دره بید

روستای دره بید با مناظر زیبا و دیدنی

 

به واسطه همین مهاجرت، این روستا از رونق خوبی برخوردار شد و کشاورزی آن نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای کرد و بیشتر روستاهای اطراف آن نیز تحت حاکمیت این روستا درآمد، به طوری که حکومت محلی آن قصد تصرف توابعی از اصفهان را کرد و در زمان حکومت ظل سلطان قاجار به اصفهان حمله و داعی حکومت کردند، اما به دلیل اینکه قشون حکومت اصفهان مجهز به توپ و ارابه بودند آن ها را از نزدیکی نجف آباد امروزی وادار به عقب نشینی کردند و تا نزدیکی روستا عقب راندند و با توپ به روستا حمله کردند.
ساختمان بزرگی که در وسط قلعه بوده را تخریب کردند که از آثار بجا مانده از تخریب گلوله های سربی این توپ ها تا چند سال پیش نیز نزد تعدادی از خانواده ها موجود بود.

روستای دره بید

روستای دره بید با مناظر زیبا و دیدنی

 

با این شکست قدرت آن ها رو به کاهش رفت، تا اینکه در زمان پهلوی به دلیل اینکه رضاخان حکومت های محلی را از بین برد، قدرت آنها نیز کاهش پیدا کرد. اغلب این افراد از این روستا به مناطقی از جمله خوزستان و شیراز مهاجرت کردند و تعداد کمی از آن خاندان در روستا باقی ماندند و امروزه نیز یکی از نوادگان آن خوانین هنوز در ساختمان باقیمانده از آن زمان زندگی می کنند.

دشت لاله های واژگون روستای دره بید

روستای دره بید

روستای دره بید با مناظر زیبا و دیدنی

 

در اوایل اردیبهشت این منطقه غرق در گل های لاله واژگون است. این گل ها از گونه های بسیار آسیب پذیر طبیعت هستند و کندن حتی یک شاخه از آنها به محیط زیست آسیب می رساند. در ضمن این گل ها مدت کوتاهی بعد از چیده شدن از بین می روند. زمان بازدید از این بهشت کوچک از اواخر فروردین تا اوایل تابستان است. البته در اوایل بهار سرسبزی بیشتری دارد و لاله های واژگون هم در آن زمان می رویند.

در منطقه زیبای لاله واژگون دره بید که از قدیم شهرت زیادی داشته است، گیاهانی مانند کما، کنگر، تره، کرفس، موسیر و شوید نیز می روید.

چشمه سفید، چشمه روغنی و چشمه آقاخان از جمله چشمه هایی است که در این دشت، روان است.

روستای دره بید اصفهان مملو از لاله های واژگون + تصویر

منبع : http://namnak.com/روستای-دره-بید.p42053

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن