مطالب پزشکی

توسعه الگوریتمی که حملات صرع را از یک ساعت قبل پیش بینی می کند

تکنولوژی حضوری پررنگ در زندگی و بهبود سلامت انسان امروز دارد. ارائه محصولاتی نظیر دستبندهای هوشمند با قابلیت پیش بینی تشنج های شبانه یا ساعت های مچی با امکان پایش ضربان قلب را میتوان در زمره این تکنولوژی ها دانست. حالا دانشمندان نوعی سیستم هوش مصنوعی ساخته اند که میتواند حملات صرعی را با ۹۹.۶ درصد دقت تشخیص دهد و حتی آنطور که گفته شده قادر است این کار را از یک ساعت قبل انجام دهد.

طبق گزارشات IEEE Spectrum این یک ساعت زمان هم کافیست تا بیمار آمادگی لازم برای حمله صرع دریافت کرده و داروهای ضروری را مصرف کند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر حدودا ۵۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به صرع مبتلا هستند و ۷۰ درصد از این بیماران می توانند با مصرف دارو حملات ناشی از آن را کنترل کنند.

حدودا ۵۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به صرع مبتلا هستند

این سیستم هوش مصنوعی که توسط دو محقق به نام های Hisham Daoud و Magdy Bayoumi از دانشگاه University of Louisiana at Lafayette در لوئیزیانای آمریکا، گامی بزرگ رو به جلو نسبت به روش های پیش بینی فعلی محسوب می شود.

تکنیک های کنونی برای پیش بینی حملات صرع بر پایه تحلیل مغز و با کمک تست های EEG (یا نوار مغزی) استوار است و پس از آن با در نظر داشتن این دیتا از الگوهای پیش بینی استفاده می شود. روش جدید ابداعی هر دوی اینها را با هم دارد؛ به بیان دیگر سیستم هوش مصنوعی توسعه یافته نخست با کمک الگوریتم های یادگیری عمیق فعالیت های مغزی را ترسیم می کند و سپس با کمک الگوریتم دیگری کانال های الکتریکی که در زمان حمله های صرعی روشن می شوند را پیش بینی میکند.

حملات صرع

منبع : https://digiato.com/article/2019/11/17/%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%a8%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%ad%d9%85%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%b5%d8%b1%d8%b9-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b7-%d9%87%d9%88%d8%b4-%d9%85%d8%b5%d9%86%d9%88%d8%b9%db%8c/

دیجی کالا دیجی کالا

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن