فناوری

استفاده از قطعات معیوب آیفون برای تولید گوشی‌های دیگر کار دست فاکسکان داد!

شنیده‌ها حاکی از آن است که کارمندان شرکت فاکسکان، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مونتاژ گوشی‌های آیفون شرکت اپل ، قطعات معیوب این گوشی‌ها را دزدیده و آن را به شرکت‌های دیگر به منظور ساخت گوشی‌ها و یا آیفون‌های دیگر می‌فروشند!
دسترسی به قطعات اصلی گوشی‌های آیفون،‌ معضلی است که حتی اگر در کار تعمیرات این گوشی‌ها باشید هم گریبان شما را خواهد گرفت. اما خب اگر یکی از کارمندان خط تولید و مونتاژ این گوشی‌ها باشید، داستان کمی متفاوت خواهد بود! مثلا فاکسکان! شرکتی که بیشترین تعدا آیفون‌های فروخته شده را مونتاژ می‌کند و بیش از یک میلیون کارمند نیز در آن مشغول به کار هستند. اما خب اینطور که به نظر می‌رسد،‌ برخی از کارمندان این شرکت از دسترسی ساده به قطعات آیفون سو استفاده کرده و با دزدیدن قطعات معیوب این گوشی‌ها، سعی در کلاهبرداری و به اصطلاح پر کردن جیب خود داشتند.
به گزارش تایوان نیوز، فاکسکان بلافاصله بعد از باخبر شدن از این ماجرا که کارمندان بخش مدیریت این شرکت با فروش قطعات معیوب آیفون،‌ در حال کلاه‌برداری بودند، تحقیقات داخلی خود را آغاز کرده و فعالیت آن‌ها را به شدت زیر نظر گرفته است. اینطور که مشخص شده، کارمندان مشغول در شرکت فاکسکان واقع در شهر ژنگژو (Zhengzhou) کشور چین، سه سال است که قطعات معیوب آیفون‌ها را جمع کرده و به شرکت تایوانی دیگر فروخته‌اند و آن شرکت نیز از این قطعات در ساخت آیفون‌ها و یا دیگر گوشی‌ها استفاده کرده است.
بیشتر بخوانید: اپل همچنان سودآورترین شرکت در بازار موبایل است
این قطعات شامل پنل‌ نمایشگر، شیشه‌های یاقوت کبود، قاب و … هستند که بیشتر آن‌ها نیز از گوشی‌های آیفون ۸ و آیفون X گرفته شده‌اند. در واقع قطعات معیوب در خط مونتاژ محصولات اپل باید به طور کامل از بین بروند که البته این مسئله آمارگیری این قطعات و شمارش تعداد آن‌ها را کمی سخت می‌کند. با این اوصاف گفته می‌شود پولی که برخی از کارمندان کلاه‌بردار فاکسکان از این راه بدست آوردند،‌ بالغ بر ۴۳ میلیون دلار بوده است!
تاجر تایوانی که در پشت صحنه این عمل غیر قانونی قرار دارد گفته:
تیم ما مشغول کار در زمینه فروش پسماندهای سخت‌افزاری در صنعت الکترونیک است. مسلما در خط تولید و مونتاژ این محصولات، قطعات معیوب پیدا خواهد شد. به طور کلی، نسبت قطعات معیوب چیزی در حدود ۳ تا ۵ درصد است. ما این قطعات معیوب را می‌فروشیم و سال‌هاست که این کار را انجام می‌دهیم!
همچنین نشریات محلی تایوان با استناد بر ایمیل یک شخص مطلع از این ماجرا می گوید زیانی که از بابت این کار به اپل وارد شده، بیش از ۳ میلیارد دلار بوده است! این ایمیل مستقیما به تیم کوک، مدیرعامل حال حاضر شرکت اپل، و سپس به تیم بازرسی شرکت فاکسکان ارسال شده که هم اکنون در حال بازرسی و پیگیری این ماجرا هستند.
اینکه آیا اپل واقعا ۳ میلیارد دلار ضرر دیده یا خیر مشخص نیست. اما برای این شرکت، مسلما متحمل شدن چنین ضرری آن هم در این شرایط که قطعات معیوب این شرکت برای ساخت دیگر آیفون‌ها استفاده شده (گفته می‌شود بیش از ۳۰۰.۰۰۰ آیفون تقلبی با استفاده از این قطعات معیوب در سراسر دنیا به فروش رفته)، کمترین نگرانی را در پی خواهد داشت. در واقع بیشترین مسئله‌ای که اپل را درگیر خود کرده، اعتبار برند آیفون است که به شدت زیر سوال می‌رود و اپل قطعا واکنشی جدی به این مسئله نشان خواهد داد.
بیشتر بخوانید: اپل از طراح سابق چیپست‌های خود شکایت کرد
چه مدیران ارشد فاکسکان از این قضیه مطلع بوده باشند یا خیر، قطعا نمی‌توان آن‌ها را بی تقصیر دانست و اگر تحقیقات به این نتیجه برسد که تعداد قطعات فروخته شده و در نتیجه گوشی‌های ساخته شده با استفاده از این قطعات بسیار زیاد بوده، قطعا این مسئله عواقب سختی را برای فاکسکان در پی خواهد داشت. باید دید آینده خط مونتاژ گوشی‌های آیفون در صورت اثبات کلاه‌برداری فاکسکان چه خواهد شد و چه مجازاتی انتظار فاکسکان را خواهد کشید!
منبع: phonearena

منبع :
https://www.digikala.com/mag/%d8%b3%d8%b1%d9%82%d8%aa-%d9%82%d8%b7%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d8%b9%db%8c%d9%88%d8%a8-%d8%a2%db%8c%d9%81%d9%88%d9%86-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b7-%d9%81%d8%a7%da%a9%d8%b3%da%a9%d8%a7%d9%86/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن