بدون مجموعه

سالاد سيب زميني

غذايي مناسب براي ورزشكاران
سالاد سيب زميني

مواد لازم:
سيب زميني پخته شده و پوست گرفته و خردشده: 6 پيمانه
سركه سيب يا آبليموي تازه: يك سوم پيمانه
پيازچه خرد شده: يك سوم پيمانه
كره آب شده: يك چهارم پيمانه
شويد خرد شده: يك قاشق غذاخوري
كرفس خرد شده: يك و يك دوم پيمانه
پرتقال خرد شده: سه چهارم پيمانه
خامه: يك پيمانه
نمك و فلفل: به مقدار لازم
شكر: يك قاشق غذاخوري

طرز تهيه: سيب زميني هاي پخته و خرد شده را در يك ظرف بزرگ و مناسب بريزيد. سركه سيب يا آبليموي تازه را اضافه كنيد. سپس پيازچه هاي خرد شده و كره آب شده را اضافه كنيد.

كره آب شده، شويد و شكر را داخل مخلوط فوق بريزيد و خوب بهم بزنيد تا كاملا يكدست شود. اين مخلوط را به مدت يك ساعت در جاي گرم قرار دهيد تا كاملا مزه ها به خورد هم بروند. سرانجام، پيش از صرف غذا خامه و كرفس و پرتقال هاي ريز شده و نمك و فلفل را به مخلوط اضافه كنيد و خوب بهم بزنيد.

– نكات تغذيه اي
با مقادير فوق، اين غذا براي 8 نفر مناسب است. در اين صورت هر پرس آن شامل 219 كالري است. 7/3 گرم پروتئين، 1/28 گرم كربوهيدرات و 11 گرم چربي در هر پرس آن وجود دارد. علاوه بر اين سالاد سيب زميني حاوي 59 ميلي گرم كلسيم، 596 ميلي گرم پتاسيم، 1/0 ميكروگرم ويتامين دي 37 ميلي گرم منيزيوم و 185 واحد ويتامين A است.

مقادير مناسبي نيز، روي، ويتامين 12 B، تيامين، ريبوفلاوين و نياسين نيز در اين غذا هست كه سبب مي شود اين غذا دوستدار سلامت به شمار رود.

پختن سيب زميني (نه سرخ كردن آن) باعث حفظ و نگهداري مواد غذايي با ارزش آن مي شود. سيب زميني حاوي مقادير زياد ويتامين6 B است. يك فنجان سيب زميني پخته شده 21 درصد از نياز روزانه شما به ويتامين 6 B را تامين مي كند. ويتامين 6 B در پيشگيري از سرطان و نيز آمادگي و بازسازي بدني و توليد سلول هاي جديد كمك مي كند.

دیجی کالا دیجی کالا

به همين سبب براي ورزشكاران نقش حياتي دارد. مهم ترين ماده موجود در سيب زميني، نشاسته است كه معمولا 9 تا 25 درصد آن را تشكيل مي دهد و منبع خوبي براي تامين انرژي بخصوص در ورزشكاران است.

استفاده از شويد در غذا براي ورزشكاران فوائد زيادي دارد. زيرا هم باعث افزايش اشتها مي شود و هم براي مشكلات گوارش مفيد است.

از طرف ديگر شويد از افزايش چربي خون نيز جلوگيري مي كند.

بهترين راه براي حفظ مقادير بيشتري از ويتامين هاي موجود در سيب زميني پختن يا كباب كردن سيب زميني با پوست است. براي آن كه ويتامين هاي سيب زميني كمتر از دست برود، آن را در مقادير كم خريداري كنيد تا هميشه سيب زميني تازه مصرف كنيد، علاوه بر آن براي پخت ابتدا آب را جوش بياوريد و سيب زميني ها را به آن اضافه كنيد و پس از پختن آنها، سيب زميني ها را از آب جوش خارج كنيد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن