مقالات ورزشی

آیا مدافع جدید یونایتد ارزش 80 میلیون پوند را دارد؟

به گزارش “ورزش سه”، منچستر یونایتد با پرداخت 80 میلیون پوند مگوایر را از لسترسیتی جذب کرد ولی آیا این مدافع 26 ساله ارزش این سرمایه گذاری را دارد؟

 

خصوصیات و سبک بازی

 

وقتی به بهترین بازیکنان دنیا فکر می کنیم، کسانی به ذهنمان می آیند که در ویژگی های مورد نیاز پستشان بهترین هستند، مانند کریستیانو رونالدو و لیونل مسی که تمامی خصوصیات یک مهاجم عالی را دارند یا توانایی گلزنی و بازیسازی و تکنیک کوین دی بروین که باعث شده به عنوان یک هافبک کامل شناخته شود.

 

 

دیجی کالا دیجی کالا

با این حال مگوایر به عنوان یک مدافع در تمامی جنبه های بازی اش عالی نیست. سرعت پایین مگوایر یکی از نقطه ضعف های بارز اوست طوری که  تیم هادرسفیلد سال ها پیش شانس خرید مگوایر را تنها به مبلغ یک میلیون پوند داشت ولی به دلیل کند بودن بیش از حد مگوایر از این خرید منصرف شد.

 

ولی مگوایر بازیکن بسیار باهوشی است و توانسته به خوبی این نقصش را با توانایی اش در بازی خوانی جبران کند. این خصیصه مگوایر در کنار اعتماد به نفس بالا و توانایی رهبری اش می تواند او را به یک مدافع عالی برای شیاطین سرخ تبدیل کند.

 

مگوایر در سال 2011 در فینال جام حذفی جوانان انگلستان با پیراهن شفیلد یونایتد به مصاف منچستر رفت. اگرچه شفیلد آن فینال را به یونایتدی واگذار کرد که پل پوگبا و جسی لینگارد جوان را در اختیار داشت ولی مگوایر ستاره تیمش بود و نمایشش به قدری خوب بود که سر الکس فرگوسن که تماشاگر آن دیدار بود، بعد از بازی به مگوایر گفت تمام ویژگی های لازم برای رسیدن به سطح اول فوتبال دنیا را دارد.

 

 

ولی مگوایر برای بازی در لیگ برتر باید صبر می کرد. قبل از انتقالش در سال 2014 به هال سیتی که آن زمان در لیگ برتر حضور داشت، مگوایر سه فصل دیگر در لیگ دسته سوم انگلستان بازی کرد، لیگی که خیلی ها آن را مناسب مدافعین مدرن با توانایی بازیسازی نمی دانند ولی مگوایر در این سال ها هیچگاه سبک بازی اش را تغییر نداد. همین سبک بازی و خصوصیت بازیسازی مگوایر بود که مدیران یونایتد را برای پرداخت این مبلغ هنگفت مجاب کرد.

 

مگوایر از مدافعین فعلی یونایتد بهتر است؟

 

به جرئت می توان گفت منچستر یونایتد بعد از جدایی نمانیا ویدیچ نتوانسته یک مدافع میانی مستحکم و با ثبات در ترکیبش داشته باشد. آمارها نشان می دهد مگوایر می تواند این زخم قدیمی را التیام ببخشد.

 

مگوایر در فصل گذشته از تمامی مدافعین میانی منچستر نبردهای هوایی موفق و دفع توپ بیشتری داشته است. شاید اولین خصوصیت مگوایر که به ذهن بیاید قدرت بالایش در توپ های هوایی و سرزنی اوست ولی آمار دفاعی فصل قبل لیگ برتر نشان می دهد مگوایر روی زمین هم از تمامی مدافعین منچستر عملکرد بهتری داشته است.

 

 

عملکرد مگوایر در مقایسه به بهترین مدافعین اروپا چگونه است؟

 

مگوایر با گذر از رکورد انتقال 75 میلیون پوندی فن دایک به لیورپول حالا گران ترین مدافع دنیاست، یه همین دلیل شاید بد نباشد آمار او را با بهترین مدافعین وسط اروپا مقایسه کنیم.

وقتی به جدول زیر نگاه می کنیم، پی می بریم مگوایر در تمامی جنبه ها یکی از بهترین مدافعین میانی فصل قبل اروپا بوده است.

 

 

 

مگوایر در حمله و ضربات شروع مجدد هم می تواند بسیار کارساز باشد به طوریکه از سال 2016 در 13 گل تیمش نقشه داشته است. این در حالی ست از مدافعین زیر تنها سرخیو راموس با 17 گل و پاس گل بالاتر از او قرار دارد.

 

 

با همه اینها تنها یک سوال باقی می ماند، آیا مگوایر ارزش این سرمایه گذاری را دارد؟ آیا مگوایر می تواند عهده دار نقشی باشد که فن دایک برای لیورپول داشت؟

 

شاید مگوایر یک مدافع کامل نباشد ولی به نظر می رسد تمام ویژگی های مورد نیاز منچستر را دارد. فشار ناشی از این برچسب گران برای مگوایر کم نخواهد بود و مطمئناً در منچستر انتظارات از او بسیار بالاست، ولی اگر بتواند عملکرد خود در جام جهانی و فصل گذشته را تکرار کند، تصور او به عنوان کاپیتان سال های آینده شیاطین سرخ کار چندان سختی نیست.

 

 محمد علی عسکری

منبع : http://varzesh3.com/news/DMJPm/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن